Spor

Voleybolda Hariç Top Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Voleybolda hariç top ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda hariç top ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Hariç Top Ne Demek?

Voleybolda topun hariç top olabilmesi için birkaç şart bulunmaktadır. Bu şartlar sağlandığında top hariç top olarak kabul edilir. Öncelikle top zemine temas ettiğinde oyun alanını hiçbir sınırı içerisinde değilse hariç top olarak adlandırılır. Topun oyun alanının dışında zemin, tavan, herhangi bir kişi ya da herhangi bir cisme değmesi hariç top olarak kabul edilmektedir. Top oyunun oynandığı alanda anten kablo ya da direkleri dokunduğunda, filenin yanındaki bantların dışına geçerse hariç top olarak adlandırılmaktadır. 

Voleybolda Hariç Top Ne Demek Görseli

Top tamamen filenin altından geçerek rakip takımın sahasına geçerse hariç top olarak kabul edilmektedir. Tüm bu  hariç top durumlarında topu kaçıran takıma değil diğer rakip takıma sayı yazılmaktadır. Bu nedenle takımların sayı kaybetmemek için toprağını hariç top haline getirmeleri gerekir.

Hariç top durumunda hakem, avuç içleri açık ve vücuda dönük şekilde kolları kırarak birbirine paralel biçimde yukarı kaldırır. Hariç top durumunda sayı rakip takıma geçer. Çizgi teması konusunda bir muğlaklık varsa takım koçu inceleme isteme hakkına sahiptir. İnceleme esnasında hakem, görüntüler aracılığıyla kararını verir ve temas olup olmadığına karar verir. Bu sayede hangi takıma sayı verilip verilmeyeceği netleşmiş olur.

betexper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.