Voleybolda Kısa Boylu Oyunculara Ne Ad Verilir?

Voleybolda kısa boylu oyunculara ne ad verilir, kısa boylu oyunculara verilen isim nedir, voleybolda kısa boylu oyuncuların adı nedir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca voleybolda kısa boylu oyunculara ne ad verildiğinden söz edeceğiz.

Voleybolda Kısa Boylu Oyunculara Ne Ad Verilir?

  • Libero

Voleybolda kısa boylu oyunculara verilen isim liberodur. Liberolar genelde takımın en kısa boylu oyuncusu olurlar. 6 numara mevkiinde görev yaparlar. Aynı zamanda servis kullanamazlar ve 3 metre çizgisinde hücum yapamazlar. Yani, libero oyuncularının hücum edebilmeleri için 3 metre çizgisinin gerisinde olmaları gerekiyor. Libero oyuncuları sayı alabilir ve sayı atabilirler ancak bunun için 3 metre çizgisinin gerisinde olmalılar.

İlginizi Çekebilir:  Galatasaray'da Yeniden Arda Turan Sesleri

Voleybol, son zamanlarda oldukça popüler bir spor dalı haline gelmiştir. Bu spor dalıyla ilgili olarak en çok merak edilen soruların başında takımın en kısa boylu oyuncusunun kim olduğudur. Voleybolda takımın en kısa boylu oyuncuları liberolar. Libero oyuncuları, takımın en kısa boylu oyuncusudur ve farklı renkte forma giyerler. Milli takımda oynayan Simge Aköz, takımın en kısa boylu oyuncusudur ve takımdan ayrı bir renk forma giyerek sahada yer alır.

İlginizi Çekebilir:  Motor Sporlarında Hangi Bayrak Ne Anlama Gelir? Bayrakların Anlamı ve Dili

Simge Şebnem Aköz 1.68 m boyundadır ve takımın en kısa oyuncuları arasındadır. Türkiye Milli Takımının maçlarında da görüleceği üzere Simge Aköz, rakip takım hücum ederken savunmada topları alır ve takımın savunmasına yardımcı olur. Futboldaki libero kavramıyla da ayrıca benzerlik gösterir. Futbolda da defansın önünde orta sahanın gerisinde yer alan oyunculara ön libero oyuncusu denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi