Sağlık

SAÇ EKİMİNDE KULLANILAN EN İYİ YÖNTEM: FUE TEKNİĞİ İLE DOĞAL GÖRÜNÜM

Son araştırmalar gösteriyor ki her on erkekten yedisi saç dökülmesi ve kellik sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Bu sorunlarla bazı erkekler daha erken yaşlarda tanışırken bazı erkekler daha geç yaşlarda yaşayabiliyor. Saç dökülmeleri ve kelleşmeler kişide sosyal hayatta çeşitli psikolojik sıkıntılara neden olabiliyor. Saç ekiminde şu ana kadar uygulanan teknikler içinde en kullanışlısı ve en iyi yöntemin FUE tekniği olduğunu belirten Op.Dr. Leyla Arvas, yapılan geri dönüt değerlendirmelerinden, FUE ile birlikte saçsızlık sorunuyla karşılaşan kişilerin psikolojilerinde de pozitif değişmeler olduğunu, bu kişilerin sosyal hayatta daha başarı kaydettiklerini belirtiyor.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesin temelindeki en büyük kaynak genetik aktarımdır. Özellikle erkeklerde testosteron hormonunun kimyasal tepkimesiyle beraber saç köklerinde seyrekleşme ve incelme görülür. Her kişinin genetik kodları farklı olduğu için saç dökülmesi de kalıtımsal olarak farklılık gösterir. Yoğun stres altında çalışmak, hava kirliliği, çevresel etkenler ya da kullanılan ilaçların yan etkisi olarak karşımıza çıkan saç dökülmeleri saçlara uygulanan saç boyası, jöle gibi kimyasalların etkisiyle de dökülebiliyor.

Saç dökülmeleri genellikle androjenik tip denilen erkek tipi saç dökülmesi şeklinde oluyor. Bu tip saç dökülmelerinde ön saç çizgisi baş arkasına doğru geriler, iki yanlardan açılır ve tepe bölgesinde de açılma görülür. Her kişide farklı olarak görülebilen bu açılma özelliği yine kalıtsal özelliklere bağlı olarak değişir.

Saç Ekiminde Kullanılan En İyi Yöntem Nedir? Op.  Dr. Leyla Arvas açıklıyor;

Saç ekiminde kullanılan birçok yöntem mevcut ancak bunların içerisinde bizimde kliniğimizde uyguladığımız bir teknik var; FUE Yöntemi. Tam adı ‘ Follicular Unit Extraction’ olan ve şu zamana kadar  en iyi yöntem olarak tabir edebileceğimiz bir tekniktir. İşlemde saç ekimi için gerekli olan greftler yani kıl kökleri saç derisine zarar vermeden, saç derisi kesilmeden, saç derisine herhangi bir dikiş atılmadan alınır. 0,7 milimetre çapında özel silindirik punch uçları titreşim özelliği olmayan mikromotorlar aracılığıyla greftleri foliküler üniteler şeklinde deriden çıkartılır. Hiçbir kesi ve bistüri izinin olmadığı, kanamanın gerçekleşmediği bu yöntem cerrahi işlemler kategorisinde yer almaz.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimi yapılacak olan alanlara öncelikle lokal anestezi uygulanır. Greft toplama işlemi dökülmemeye kodlanmış olan bölgeden yani ense bölgesinden yapılması tercih edilir. Mikromotor uç ile tek tek toplanan kökler dökülme gerçekleşen alana transfer edilirler. Kıl kökleri tek, çift ya da üç köklü olabilir. Transfer işleminde kök yapısı aynı şekilde korunarak taşınır, ayrıştırma yapılmaz. Ekim yapılan alandaki kökler, yerleştikleri yuvadan uzamaya bir süre daha devam ederler. Ekim işlemi, özellikle saçın ön kısmına dümdüz bir hat şeklinde değil, girintili çıkıntılı görünecek şekilde yerleştirilir. Böylelikle ekim yapılacak alanın naturelliği bozulmamış olur. Aksi takdirde sanki peruk geçirilmiş gibi görünen ekim bölgesi kişiyi çok daha fazla rahatsız edebilmektedir. Ekim sırasında köklerin açılandırılması da oldukça önemlidir. Doğal görünümün taklidi için ekim yapılan köklerin dik şekilde yerleştirilmemesi gerekir.

Tek Seans Saç Ekiminde Ne kadar Kök Ekilebilir? İşlem Ne kadar Sürer?

Saç ekim işleminde, greftlerin toplanması üç saat ve toplanan greftlerin ekim işlemi üç saat olmak üzere en az altı saatlik bir zaman dilimi içinde yapılır. Ekim işleminde 1500-4500 greft yani yaklaşık 3000-9000 arasında saç kökü nakli yapılır. Greft sayısına göre ve işlem yapılacak alanın büyüklüğüne göre işlemin süresi azalabilmekte ya da uzayabilmektedir.

Saç ekimi Sonrasındaki Etkiler Nelerdir?

Saç ekimi yapıldıktan sonra ilk ay saçların büyük bir çoğunluğu dökülür. Ekim yapılan tarihten üç ay sonrasına kadar yeni saçlar çıkmaz. Üçüncü aydan sonra düzensiz uzamalar görülen saç kökleri, altıncı aydan sonra yavaş yavaş toparlanmaktadır. Saçlar son halini 9 ay- 1 yıl arasında almakta ve biraz uzamaktadır.

Saç ekimi sonrasında ilk üç gün baş bölgesine dokunulmaz, kaşınmaz, bastırılmaz. Üçüncü gün klinikte profesyonel uzmanlar tarafından özenle yıkanır ve sonrasında nasıl yıkamak gerektiği konusunda kişi bilgilendirilir. Ekim yapıldıktan sonraki bir hafta ekim yapılan bölgeyi güneş ışınlarından, tozdan, kirden korumak, saç şekillendiricileri kullanmamak köklerin sağlıklı olarak yerleşmesi bakımından önemlidir. Saç ekim işlemi sabır gerektiren bir işlemdir. Ancak sonuç bakımından memnuniyeti yüksek bir uygulamadır.

Saç Ekim Fiyatları Belirleme Kriteri?

Saç ekimi fiyatlarında hekime ve merkeze göre farklılıklar olabilmektedir. Sağlık Bakanlığından akredite alan merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Saç Ekimi Quartz Clinique’te Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanı Op. Dr. Leyla Arvas gözetiminde yapılmaktadır. Quartz Poliklinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızı arayarak Saç Ekim randevusu oluşturabilirsiniz.

Op. Dr. Leyla Arvas

Facebook:@drleylaarvas

Instagram :@drleylaarvas

YouTube: LeylaArvas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds