Whois Sorgulama

Teknolojik imkânların geliştiği günümüzde, internet olanaklarıoldukça artmış durumdadır. Böylece kolay bir şekilde internet sitesi sahibi olmak mümkün olmuştur. Bazı durumlarda internet kullanıcıları, girdikleri sitede domain’in kimin adına kaydedildiği merak edilmektedir. Whois olarak bilinmekte olan bu işlemde, domain veya IP adresinin kime ait olduğu öğrenmek mümkün olmaktadır.

Bilginin oldukça önemli olduğu günümüzde, domain veya IP adresinde hak sahibi olan kişiler, Whois bilgilerini gizlenmenin mümkün olup olmadığını da düşünmektedir. Bu bilgiler her ne kadar herkese açık olsa da, hak sahibi isterse 3. Kişilere kapatabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Arçelik Beyaz Eşya Servisi İzmir

Whois Nedir?

Whois, bir internet adresinde domain ve IP adresine dair bilgileri içermektedir. Sorgulama ile erişilebilen bu bilgiler, hak sahibi kişinin adı ve soyadı, telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgilerini içermektedir.

Whois sorgulaması ile ilgili bilgilere ulaşmak için, ücretsiz olarak Whois sorgulaması yapılabilmektedir. Bu sorgulama saniyelerle ifade edilen bir süreye sahip olup, kısa sürede sonuç verme özelliğine sahiptir. Buna karşılık bu sorgulama ile bilgilere erişebilmek için, hak sahibinin Whois bilgilerini gizlememiş olması gerekmektedir. Whois sorgulaması kapsamında Domain Whois, Toplu Whois ve IPWhoisseçenekleri yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Yandex Mail Spam Hatası Ne Demek?

Whois Bilgisi Gizleme

Whois sorgulama yapıldığında, bilgiler herkese açık bir şekilde görüntülenmektedir. Ancak hak sahipleri, bu bilgilerin gizli olmasını da isteyebilmektedir. Bunun bazı nedenleri kişilerin spam mail almak istememesi, alan adı gizliliği ve domain kimliğini koruma altına almak gibi konulardır. Bu çerçevede bilgi gizleme, kayıt şirketine verilen ad ve soyad, telefon, adres gibi bilgilerin üçüncü kişiler tarafından görüntülenememesine olanak tanımaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Api in Maintenance Binance Ne Demek?

Bu gizleme sayesinde, hak sahipleri çeşitli olumsuz durumlardan kurtulabilmektedir. Eğer domain bilgilerinizi gizlemek istiyorsanız, bunu oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Whois Bilgisi Nasıl Gizlenir?

Eğer Whois bilgilerinizi gizlemek istiyorsanız, bunun için alan adınızın kayıt edilmiş olduğu domain firması üzerinden, kontrol panelini kullanarak yapabilirsiniz. Oldukça kısa süren bu işlem sonrasında bu bilgileriniz, üçüncü kişilere tamamen kapatılmaktadır. Eğer kontrol etmek istiyorsanız, ücretsiz olarak Whois sorgulama yaparak, işlemin başarılı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara