Vedalaşmak

Vedalaşmanın gerekli olduğu insanlar vardır bir de ne vedalaşma ne de son kez görüşme zahmetinin gerekmediği insanlar vardır. Vedalaşmak, vedalaşmanın gerekli olduğu insanlarda, bir çeşit üzüntü ve iç sıkıntısı demektir. Bir gün tekrar buluşmak istersiniz fakat bunun ne zaman olacağını bilmediğiniz için iç sıkıntısı bir durumdur. Daha çok kalan ve gidenden oluşan vedalaşmalar, otogarlarda, havaalanlarında veya başka muhitlerde de olabilir. Mekanlar değişebilir ama hüzünler hep aynıdır.

İlginizi Çekebilir:  Hayat Tiyatrosunda Seyirciler ve Oyuncular

Hayatınıza girmiş fakat size elle tutulur herhangi bir katkı sunmamış; yüzünü görmekten tiksinti duyacağınız insanlarla neden vedalaşma gereği duyasınız ki? Vedalaşmanın gerekli olduğu insanların hayatınızda var olması, özünde kötü bir eyleme sebep olsa da birilerini en azından kazanmış olmanın mutluluğunu içinde barındırır.

Vedalaşma biraz bağlılık demektir ve bu bağlılık vedalarla daha fazla pekişir. Örneğin yakınınızdaki insanlarla bir arada yaşamak zorunda olduğunuz zaman değeriniz bilinmez ama uzakta olduğunuz zaman her an değerlisiniz demektir. Öğrencilerden örnek verecek olursak gurbette okuyan öğrencinin ailesinin dizinin dibinde okuyan öğrencilere göre çok daha fazla değerli olduğu bir gerçektir. Sevgi her vedalaşmada biraz daha anlamlı hale gelir.

İlginizi Çekebilir:  Hayat Kararlardan Oluşur

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur diye bir söz vardır. Gözden değil gönülden ırak olduğunuz zaman değeriniz kaybolur. Gözünüzün önünde olan insanlarla samimiyetiniz ile uzakta olan insanlarla samimiyetiniz farklıdır. Uzakta olana saygı, yakında olana göre büyük bir farklılık gösterir. Bu yüzdendir ki insanların değerlerini anlamak için onlardan biraz uzak kalmak gerekir. Her ne kadar eylemsel olarak üzüntü verse de vedalar sevginin devamı için gereklidir.

İlginizi Çekebilir:  Yazılan Her Şey Okunmaya Değerdir

Bir de vedanın gerekli kıldığı insanlar vardır. Onlarla vedalaşmadan uzaklara gitmek biraz daha üzüntü vericidir, çekilmez ve katlanılmazdır. Uzun lafın kısası, vedalaşın ve vedanın gerekli kıldığı insanları hayatınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi