Willendorf Venüsü Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Willendorf Venüsü nedir ve özellikleri nelerdir? Willendorf Venüsü, 7 Ağustos 1908 tarihinde Viyana’da bir tren kazısı esnasında bir işçi tarafından bulunmuştur. Venüs, Avusturya’nın Eski Taş Çağı‘na ait en ünlü kalıntısı olma özelliğine sahiptir. Viyana Doğa Tarihi Müzesi‘nde sergilenen Willendorf Venüsü, kireç taşından yapılmış ve üzerinde kırmızı kök boya vardır.

İlginizi Çekebilir:  Deniz Aşığı Ressam: Aivazovsky ve Sea Coast

Milattan Önce 25. Yüzyılda yapılan Willendörf Venüsü, neredeyse hiçbir hasar görmeden günümüze ulaşmıştır. 11.1 cm yükseklikte olan heykel; büyük göğüsleri, dikkat çeken Venüs tepesi ve geniş kalçaları ile dikkat çeker. Kadın figürünün temsil edildiği Willendörf Venüsünde yüz belirli değildir ancak saçların dalgalı olduğu dikkat çekmektedir. Saçların örülmesiyle yüz hatları da kapanmıştır. Kollar, göğüslerin üzerinde oldukça ince gösterilmiştir. Öte yandan Willedörf Venüsünde kalça, göğüs ve karın bölgesi oldukça büyük gösterilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Guennol Lioness (Guennol Aslanı) Heykeli Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Heykelin orijinali çok değerli görüldüğünden dolayı uzun bir müddet heykelin kopyası müzede sergilenmiş çeşitli düzenlemelerin ardından heykel bugünü sergilendiği Doğa Tarihi Müzesi‘nde özel bir vitrine konulmuştur.

Yine aynı kazıda bulunan başka iki kadın heykeli de Venüs II ve Venüs III olarak isimlendirilmiştir. Heykellerin tamamının verimliliği temsil ettiğine dair inanç vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi