Spor

XG Gol Beklentisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

XG gol beklentisi nedir? Daha önceki yazılarımızda futbola ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca futbolda xg gol beklentisi kavramından ve nasıl hesaplandığından söz edeceğiz.

Futbolda XG Gol Beklentisi Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Gol beklentisi ya da Expected Goal. Oyunun belirli bir aşamasında sahadaki belirli bir konumdan gol olma olasılığını hesaplayarak bir ihtimalin kalitesini ölçen sisteme XG gol beklentisi adı verilmekt. Herhangi bir noktadan gol olma ihtimalini hesaplayan XG hesabı, takımların hücumlardaki etkinliğine göre de değişmektedir. Örneğin aşağıda belirtilen noktaya bir oyuncu dripling yaparak gelmişse xg oranı %55 oluyor. Yani bu oran, bir tek maçta bir oyuncunun belirlenen noktadan gol atma ihtimalini belirtir. Maçkolik ve benzeri sitelerde belirtilen xg oranı (1.68 gibi) önceki maçları da hesaba katmaktadır. Mesela bir takım 3.31 gol beklentisi yakalamışsa bu yüksek bir orandır. Takımın belirli noktalarda önemli pozisyonlar bulduğunu gösterir. Öte yandan 0.22 gol beklentisi ise takımın neredeyse hiç gol pozisyonuna girecek bir şutunun olmadığını gösterir.

XG Gol Beklentisi Nedir Görseli

Torvaney adlı İnternet sitesinde seçenekleri değiştirerek xg gol beklentisini kendiniz de oluşturabilirsiniz. Maçkolik gibi İnternet sitelerinde sıkça yer alan XG gol beklentisi, göründüğü gibi oldukça karmaşık bir sistemdir. Buradaki karmaşıklık, oranın önceki 300.000 şutu analize dahil etmesidir.

Futbol terimlerinden biri olan XG bir hesaplama yöntemidir. Geçmiş yıllarda oyuncuların attıkları 300 bin şut analize tabidir. Bu analiz sayesinde şimdiki maçlarda atılan şutların kaçının gol olabileceği hesaplanır. Maç sırasında oyuncular gol pozisyonlarına girerler ve eğer durum müsaitse şu atarak gol atmaya çalışırlar. Analiz sayesinde futbolcuların yüzde oranında zor pozisyonda kalıp kalmadıkları da hesaplanır.

Bir takım üzerinden XG hesaplaması yapıldığında, geçmiş şut pozisyonlarının kaçının gol olduğu hesaplanırsa yeni sezonda nasıl bir ortalama geleceği tahmin edilir duruma geliyor. Bu şekilde bir takımın sezonda kaç tane gol atabileceği de hesaplanmış oluyor. İstatistikler sayesinde takımların başarı ortalaması da açığa çıkıyor ve bir takımın nasıl performans sergileyeceği ortaya çıkıyor. Bu analiz özelde futbolcular için de gerçekleştirilebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds