Spor

Futbolda Aşırtma Nedir? Aşırtma Vuruşu Nasıl Yapılır?

Futbolda aşırtma nedir, nasıl yapılır? Aşırtma vurulu nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli futbol kavram ve terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”futbolda aşırtma vuruş”tan söz edeceğiz.

Futbolda Aşırtma Vuruş Nedir?

  • Futbolcuların kaleci ile karşı karşıya kaldıkları pozisyonlarda topun dibine girerek yaptıkları vuruşa denir.

Futboldaki en estetik vuruşlardan olan aşırtma vuruşu, kaleci ile karşı karşıya kalan oyuncuların kalecinin kalesini terk etmesini fırsat bilerek topun dibine girerek yumuşak bir şekilde yaptıkları vuruştur. Bu pozisyonlarda oyuncu kalecinin önde olduğunu görerek topun dibine girer ve topu, kalecinin ulaşamayacağı bir yüksekliğe çıkartarak gol atmaya çalışır.

Ancak kalecinin önde olmadığı veya kalecinin aşırtma vuruşu sezdiği anlarda bu deneme fiyasko ile sonuçlanabilir. Aynı şekilde bu durum Panenka atışları için de geçerlidir. Kalecinin aşırtma vuruşu sezmesi ve yapılan kötü vuruş ile kaleci büyük bir ihtimalle yiyebileceği mutlak bir golü çıkartmış, oyuncu da böylesine net bir fırsatı kaçırmış olur. Riskli skorlarda bu vuruşu denemek tehlikeli olabilir.

Ancak oyuncunun bileklerine güvenmesi ve öz güveni sayesinde sahalarda bu estetik vuruşları fazlasıyla görürüz. Örneğin Chelsea’li Ramires’in Barselona ağlarına gönderdiği şu muazzam gol, izleyenleri oldukça büyüleyen cinsten.

Aşırtma Gol Nasıl Atılır?

Bu vuruş için en doğru taktik, doğru zamanı beklemektir. Kalecinin açılıp artık geri dönse de kurtaramayacağı yerden topun dibine girerek aşırtma vuruşu yapabilirsiniz. Ayağınızla topu kaldırırsanız top, olduğundan daha yavaş gidecektir. Hareket halindeki topa ise tek bir dokunuşla ayak üstüyle aşırtma vuruş yapabilirsiniz.

Aşağıdaki videoda ise aşırtma gollerden yapılmış bir derlemeyi izleyebilirsiniz:

Aşırtma Gol ile İlgili Aramalar

Google’da aşırtma goller ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; aşırtma ne demek aşırtma gol nasıl atılır futbolda aşırtma ne demek, aşırtma gol vuruşu nasıl yapılır, pes aşırtma gol nasıl atılır, aşırtma gollerin ustası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds