Spor

Çizgi Kalecisi Ne Demek? Futbolda Çizgi Kalecisi Nedir?

Çizgi kalecisi nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca çizgi kalecisinin ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Çizgi Kalecisi Ne Demek?

Futbolda kalecileri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Genelde çizgi kaleciliği yapan, refleksleri iyi ve güçlü ancak ayağı iyi olmayan kalecilere çizgi kalecisi denir. Bu tanımdan hareketle çizgi kalecileri modern futbol gerekliliklerinin aksine daha çok çizgiyi koruyan kalecilerdir. Oyunu geriden başlatan, ayağı iyi ve bir ön libero gibi oynayan kalecilerden farklı olarak teknik kapasiteleri daha sınırlıdır ve bir ekstra oyuncu işlevi görmez.

çizgi kalecisi
Görsel kaynak: Four-Four-Two

Örneğin Liverpool kalecisi Allison Becker ve Manchester City kalesi Ederson, modern futboldaki kalecileri tanımlarına birer numunedir. Bu tipo kaleciler, oyunu bir libero gibi geride kurar, savunmada ise bir ön libero gibi müdahalelerde bulunur. Ayakları bir orta saha oyuncusu kadar iyi olduğundan uzun-kısa paslarda da pas yüzdesi oldukça yüksektir.

Örneğin Goal’de çıkan bir habere göre Ederson ”2016/2017 sezonunda 100’den daha fazla pas isabeti sağlayan oyuncular arasında – ki bunlara kaleciler haricindeki oyuncular da dahil – %84.11’lik başarı oranıyla Cesc Fabregas, Gini Wijnaldum, Christian Eriksen ve Henrikh Mkhitaryan gibi isimleri geride bırakmış durumda”. Bu da gösteriyor ki artık kalecilerin sadece çizgi kalecisi olması modern futbol aykırı ve olumsuz bir özellik olarak kabul edilmiştir.

bahiscom

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi