Yardırmak Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Yardırmak ne demek? Yardırmak kelimesinin anlamı nedir? Yardırmak kelimesi ne ve hangi amaçla kullanılır? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “yardırmak” kelimesinin anlamından, ne olduğundan ve neye karşılık geldiğinden söz edeceğiz. 

Yardırmak Ne Demek? 

Yardırmak. Argo bir kelime olan yardırmak, bir işe başlayan kişinin yaptığı işte özverili ve çok çalışmasıdır. Yardırmak deyiminden kast edilen şey ise şimdiki yaptığı işi daha önce de yapmasına rağmen önceki zamanına göre daha hızlı yapmasıdır. 

İlginizi Çekebilir:  Atıl Vaziyette (Atıl Durumda) Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Genelde ders çalışırken, spor yaparken, bir işe başlarken kullanılan bu deyim, aynı zamanda argoda hızlanmak, hızını artırmak anlamında kullanılır.

Etimolojik olarak biraz çirkin ve Türkçemize yakışmayan bir söz olsa da bir şekilde gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yerini almıştır. İşin ilginç yanı ise kelimenin lastik gibi her alanda kullanılması. Ne şekilde kullandığınıza ve vurgunuza bağlı olarak kelimenin anlamı değişiyor.

İlginizi Çekebilir:  Soyka Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Acele etmek anlamında kullanılır, çok çalışmak anlamında kullanılır, kaçmak ve koşmak anlamında kullanılır hatta bir başkasına yürümek, açılmak anlamında da kullanıldığı olur.

Öte yandan kelimenin halk arasında yaygın kullanılan formu ise bir işte hızlanmak veya bir işte hızını artırmaktır. Örneğin KPSS sınavına hazırlanan bir aday, sınava 1 ay kala yardırır yani hızını artırır. Yani tavuk-yumurta hesabı.

İlginizi Çekebilir:  Cüretkar Ne Demek? Cüretkar Cümle İçerisindeki Kullanımı ve Kökeni Nedir?

Biraz uzattık. Böyle daha iyi açıklanıyor gibi. Bir de not düşelim: Bazı kelime yazılarımızda asıl alınması gereken bilgi en üstte yer alır. Aşağısı yorum ve örnektir. Alttakini kaale almayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi