Erol Mütercimler Dolar ve İç Savaş Öngörüsünde Haklı Çıkacak mı?

Ülke siyaseti üzerinde “bilirkişi” olarak görülen ve yorumları ile ilk başta gülünen fakat Schopenhauer’in gerçekliğin üç aşaması gibi sonunda kabul ettiğimiz analizleri, bazen ürkütücü olabiliyor. Erol Mütercimler’in dolar ve iç savaş hakkındaki yorumları da ürkütücü boyutta. Peki Erol Mütercimler haklı çıkabilir mi? 

Dolardan başlayalım. Doların 10 TL’ye çıkacağını fakat bu seviyelerde tutmayıp 7.5 TL’ye çıpalayacaklarını ifade eden Erol Mütercimler’in bu görüşünün artık hayal olmadığı bir gerçek. Zira dolar bu seviyenin sadece 1 TL aşağısında. Doların 1 günde 1 lira artmayacağını kim garanti edebilir? Kaldı ki Erol Mütercimler, artışın olacağını fakat 7.5 TL’de sabitleneceğini ifade ediyor. 

Gelelim iç savaşa. İç savaş için Erol Mütercimler’in verdiği tarih 2019’un ortaları ile 2020 arası. Bu dönem içerinde iç savaşın fitilinin ateşleneceğini söyleyen Mütercimler’e bu konuda da katılmamak elde değil. Zira iç savaşın önemli parametreleri arasında yer alan parçalanmışlık ve bölünmüşlük şu an ziyadesiyle ülkemizde var. Olmaz diyenlere Musaddık dönemi İran’a ve 1936-1939 İspanya İç Savaşı’na bakmalarını öneririm. Zira bu iki ülkeden İspanya, Avrupa’nın önemli ülkelerinden ve dış politikada sorunsuz ülkelerin başında geliyordu. Kendi iç siyasetinde başarısız olsa da 400.000 kişinin ölebileceği bir savaşı kimse o gün öngöremezdi. Fakat savaşın sonunda 400.000 insan Avrupa’nın göbeğinde “hiç uğruna” öldü. 

Yine aynı şekilde İran’da da olmaz denilen iç savaş İspanya’dakinden daha az etkili olmuş ve çıkan iç karışıklıklarda da binlerce insan hayatını kaybetmişti. 

Ülkemizdeki ayrışmışlık ve bölünmüşlük hat safhada. Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Sağcı-Solcu gibi genel ayrımların yanında cemaat ve takım aralarında da büyük ayrımlar ve çekişmeler var. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: