Biyografi

Yaşar Hacısalihoğlu Kimdir? Aslen Nereli ve Kaç Yaşında?

Yaşar Hacısalihoğlu kimdir, nereli ve kaç yaşında? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”Yaşar Hacısalihoğlu”dan söz edeceğiz.

Yaşar Hacısalihoğlu Kimdir?

 • Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü
 • Türk uluslararası ilişkiler uzmanı ve coğrafyacı

5 Nisan 1964 tarihinde Trabzon’un Tonya ilçesinde dünyaya gelen Yaşar Hacısalihoğlu, aslen de buralıdır. Babasının ismi Nevzat’tır. İlokul, ortaokul ve lise eğitimini memleketi olan Tonya’da tamamlayan Yaşar Hacısalihoğlu, 1985 senesinde İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Edebiyat Bölümünden mezun olmuştur.

Yine İstanbul Üniversitesi’nde doktora çalışmalarını tamamlayan Yaşar Hacısalihoğlu, 1999 senesinde yüksek lisansını tamamlamış, 2004 yılında doçent olmuş ve son olarak da 2008 senesinde Beykent Üniversitesş’nde profesör olmuştur.

Amerika’da Teksas Şehir Üniversitesi’nde de görev yapan Yaşar Hacısalihoğlu, 2011 senesinde Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör Yardımcılığı ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili olarak görevlerde bulunmuştur. 2016 senesinden itibaren de aynı üniversitede rektör olarak görev yapmaktadır.

Bu görevlerinin yanı sıra televizyonlarda ada sıkça boy gösteren isimlerden biri olan Yaşar Hacısalihoğlu, CNN Türk, Haber Türk, Ulusal Kanal gibi birçok yerel ve ulusal televizyon kanallarındaki tartışma programlarına yorumcu olarak katılmıştır. Öte yandan Türkiye Gazetesi’nde ve Akşam’da köşe yazıları yazmıştır.

Kendisi bir dönem Türk Coğrafya Kurumu başkanı olarak da görev yapmıştır. Kendisi daha çok katıldığı televizyon programlarında hükumet lehine tartışmalara katılmakta, iktidarı metheden görüşlerini sunmaktadır.

Kendisi son olarak Haber Türk ekranlarında yayınlanan Türkiye’nin Nabzı isimli programda Doğu Perinçek, Ersan Şen ve Gürsel Erol ile birlikte siyasette darbe iması polemiği üzerinde tartışmaya katılmış ve bu tartışmalarda Adalet ve Kalkınma Partisi lehine savunmalar yapmıştır. Kendisine bu konuda Ersan Şen ve Gürsel Erol karşı çıkmıştır.

Yazdığı Kitaplar

 • Planlamadan Kopmanın Acı Bilançosu
 • Türkiye’nin Kentsel Gelişme Süreci
 • 1999 Marmara Depremi Mekansal ile Küreselleşme
 • Mekansal Etkileri ve İstanbul

Yaşar Hacısalihoğlu ile İlgili Aramalar

Google’da arama yapan kullanıcılar Yaşar Hacısalihoğlu ile ilgili arama yaparken aynı zamanda şunları da aradı; Yaşar hacısalihoğlu – ekşi Yasar Hacısalihoğlu Twitter Yaşar HACISALİHOĞLU Coğrafya Yasar hacısalihoğlu Instagram Yaşar Hacısalihoğlu HABERTURK Yaşar Hacısalihoğlu mhp Yaşar Hacısalihoğlu Yazıları

2 thoughts on “Yaşar Hacısalihoğlu Kimdir? Aslen Nereli ve Kaç Yaşında?

 • Güner Akmolla

  Çok özür dilerim! Ben Güner Akmolla, Romanya ‘da yaşayan kırım tatar’ı, yazar.Ararken bir şiirimi Güner Hacisalihoglu’yu buldum. Akraba ya tanış ise, haberdar etmenizi rica ederim.Teşekkürlerimi sunarım.

  Yanıtla
 • Güner Akmolla

  Ați tradus greșit:Cer scuze!Eu sunt Gîner Akmolla scriitoare tătară crimeeană din România.Căutând o poezie de a mea , am dat peste numele scriitorului turcGîner Hagisalihoglu.În caz de vă este rudă sau cunoscut, anunțați-l, vărog.Mulțumesc.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.