Ekonomi

Yatırım Hesabı Bloke Bakiyesi Nedir?

Borsa hisselerinizi sakladığınız veya vadeli olarak TL, döviz tuttuğunuz hesaplara yatırım hesabı denir. Önceki yazılarımızda banka hesaplarınızın ne gibi sebeplerden dolayı bloke olacağından ve bu blokelerin ne kadar sürede kalkacağından detaylı bir şekilde bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kısaca yatırım hesabına gelen bloke sebeplerine göz atacağız.

Yatırım Hesabına Neden Bloke Gelir?

Aşağıdaki sebeplerden dolayı yatırım hesabınızdaki miktarın bir kısmına ya da hepsine bloke gelebilir;

  • Alınan hisse türü tekrar işleme izin vermeyecek şekilde SPK tarafından sınırlandırılmış olabilir,
  • Mesai saatleri dışında olduğunuzdan ya da nadir ortaya çıkacak teknik sebeplerden dolayı işlemler bekleyen emirde askıda kalmış olabilir,
  • Bankaya olan borcunuzun muacceliyete düştükten sonra da ödenmemesi sebebiyle hesaba haciz gelmiş ve tüm hesaplarınız blokelenmiş olabilir.

Yatırım hesabı bloke bakiyesi bu sebeplerden ötürü ortaya çıkar. Banka hesabınızda bu problemle karşılaşabileceğiniz gibi, aracı kurumda bulunan (örn. forex hesabı) hesap da bloke olabilir.

Blokenin tamamen ortadan kalkması bloke sebebine göre değişebilir. Bloke sebebini şubeye gitmeden direkt çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds