Ekonomi

Yatırım Tavsiyesi Vermek Suç mu?

Yatırım tavsiyesi vermek için bu konuda uzman olmanız yeterli değil. Aynı zamanda yatırım danışmanlığı yapmak için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan lisanslu olmanız ve danışanınızla danışmanlık sözleşmesi imzalamış olmanız gereklidir. Konu içerisinde para yönetimi ve risk kelimeleri bir arada olduğu için hassaslığı gayet açık bir şekilde belli oluyor. Yatırım tavsiyesi vermek suç mu? Yatırım forumu açmak suç mu? Şeklinde sorular soran borsa al-satçı insanlar, hem tecrübelerini paylaşmak hem de bu konudan belki de gelir elde etmek niyetinde.  Ancak bu konuda yetkilendirilmeden böyle bir şeye kalmışmak suç sayılır.

Yatırım Danışmanlığı Vermek Neden Suç?

Konuya iki açıdan göz atmamız gerekirse öncelikle birebir danışmanlığın suç olma sebebi bu konuda kötü niyetli insanların yatırımcıları dolandırma ihtimalini azaltmaktır. İkinci olarak baktığımızda açık bir şekilde haber gibi bu tavsiyelerini medyada paylaşmak konuyu manipülasyona elverişle hale getirmek olacaktır.

  • Bu konuda ihlal yapanlar için üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası,
  • Suç işlenirken elde edilen gelirden fazla olmak şartıyla para cezası

Net bir şekilde belirlenmiştir ve suçun niteliğine göre hangi cezanın ne miktarda uygulanacağına hüküm verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds