Ekonomi

Yeni Başlayanlar İçin Altcoin Kripto Rehberi

Altcoin Nedir?

Şansınızı denemek istiyorsanız, internette yapabileceğiniz pek çok bulabilirsiniz. Örneğin hemen şimdi 7Slots gibi bir sitede oyun oynamaya başlayabilirsiniz. Ancak hem şansınızı denemek, hem de yatırım yapmak istiyorsanız, kripto para birimlerine göz atmalısınız. Sanılanın aksine, bu piyasa sadece Bitcoin’den oluşmuyor.

Bitcoin 2008 yılında ortaya çıktı ve o zamandan beri binlerce yeni altcoin (alternatif kripto para birimi) piyasaya sürüldü. “Altcoin”, Bitcoin dışındaki her türden kripto para birimini ifade eden bir terim. Örneğin Ethereum bile bir altcoin sayılıyor.

CoinMarketCap’e göre, 2022 itibariyle 17.000’den fazla kripto para birimi türü bulunuyor. Bitcoin, toplam kripto pazarının neredeyse yarısını, Ethereum ise neredeyse dörtte birini oluşturuyor. Kalan pazar payı ise (kabaca %40) diğer Altcoinler arasında paylaşılıyor. Bu makalede, altcoinlere yakından göz atacağız.

Altcoinler Nelerdir?

“Altcoin” terimi, “alternatif coin” sözcüğünün kısaltmasıdır ve basitçe Bitcoin dışındaki kripto para birimlerini ifade eder. Piyasa verilerine göre, en popüler dokuz alternatif kripto para birimi şunlardır:

  • Ethereum
  • Tether
  • USDC
  • Binance Coin
  • XRP
  • Binance USD
  • Cardano
  • Solana
  • Dogecoin

Altcoin Türleri

Altcoinleri sınıflandırmanın birkaç farklı yolu vardır. Genel olarak para biriminin amacı, özellikleri ve kullandığı teknolojilere göre sınıflandırma yapılır. Bu bağlamda, temel altcoin türlerini şöyle belirlemek mümkündür:

Stabil coinler

Stabilcoin, değeri daha az değişken başka bir varlığa sabitlenmiş bir kripto para birimi türüdür. Örneğin, stablecoin değeri ABD doları gibi bir Fiat para birimine bağlanır ve hiç değişmez: 1 stablecoin daima 1 ABD dolarına eşit olur. Stablecoin’lerin değeri ayrıca değerli metallere veya diğer kripto para birimlerine de bağlanabilir.

Tether, ilk stablecoin olma özelliğini taşır ve bu kategorideki en popüler seçenek olduğu söylenebilir. Stabilcoin’lerin günlük hayatta kullanılmaları da mümkündür ve kripto para birimlerinin sıradan kullanıcılar arasında yaygınlaşmasını sağlayacakları düşünülmektedir.

Meme coinler

Adını sosyal medya şakalarından alan memecoinler, değerleri kullanıcı topluluğu tarafından belirlenen bir altcoin türüdür. Değeri arz/talep ve toplam piyasa değeri gibi temel unsurlara doğrudan bağlı olan Bitcoin’den farklı olarak, memecoinler hevesli trend takipçilerine hitap eder. Aynı nedenle, fiyatları çok değişkendir ve kısa bir süre içinde yükselip düşebilir.

Dogecoin (veya “doge”) sosyal medyada sevilen bir Shiba Inu köpeğinin viral bir memesine dayanan popüler bir memecoindir. 2013’te piyasaya bir “şaka” olarak sürülmüştü. Ancak Dogecoin o zamandan beri yaklaşık 30 milyar dolarlık bir piyasa değerine yükseldi. Elon Musk ve Snoop Dogg gibi ünlülerin bile Dogecoin’e sahip olduğu biliniyor.

Yardımcı Coinler

Tüm kriptoların kodlandığı platform olan Blockchain teknolojisi, büyük bir potansiye sahip. Kripto dünyasının içindeki ve dışındaki uzmanlar, blockchain’in bir gün internetin şu anda olduğu kadar yaygın olabileceğini ve hatta “Web 3” olarak bilineceğini düşünüyor.

Ancak blockchain teknolojisinin çalışmak için bazı “yardımcılara” ihtiyacı var. Örneğin kripto para almak ve göndermek için bir işlem ücreti ödemek zorundasınız. Bu ücreti transfer ettiğiniz kripto ile değil, sadece bu iş için geliştirilmiş bir altcoin kullanarak ödemek, pek çok açıdan daha avantajlı olacaktır. Bu bağlamda, yardımcı coinler gündelik hayatta veya ticari amaçlarla kullanılmak üzere tasarlanmayan, blockchain teknolojisinin işlevlerinden yararlanmak için geliştirilen altcoinler olarak tanımlanabilir.

Örneğin, dosya depolama için kullanılan Filecoin blokchain adına erişmek için aynı adlı bir yardımcı coin satın almak zorundasınız. Bu coin, alım satım yapmak için değil, ilgili blockchain’in sunduğu hizmetlerden yararlanmak için geliştirilmiştir.

Yönetim Coinleri

Yönetim coinleri, belirli bir blockchain’de oylama ayrıcalığını satın almak için kullanılan altcoinlerdir. Bunlar, kullanıcıların blokchain ekosistemini etkileyen kararlar için oy vermelerini sağlar. Genel olarak en karmaşık altcoin olduğu söylenebilir ve hemen hiçbir zaman yatırım amaçlı kullanılmaz. Örneğin, belirli bir kripto coinden on milyon adet yakılmasının tartışıldığını düşünelim: Bu tartışmada oy kullanabilmek için belirli miktarda altcoin sahibi olmanız gerekecektir. Yatırım amaçlı kullanılmasa da, bu türden coinler o kriptonun piyasa değerini belirleyecek kararlarda söz sahibi olmanızı sağlar.

Güvence Coinleri

Bunlar menkul kıymet coinleridir ve gayrimenkul gibi gerçek bir varlığın belirli bir kısmını temsil eden dijital sözleşmelerdir. Örneğin gerçek dünyada beş katlı bir apartman olduğunu düşünelim: Her kat için bir güvence coini kullanılabilir ve bu coin a dairenin sahibi olmanızı (veya o daire ile elde edilen gelirden pay almanızı) sağlar. Blokchain kayıtları değişmez olduğundan (silinemezler veya değiştirilemezler), güvence coinleri bir tür dijital tapudur ve bu yönleriyle NFT’lere benzerler.

Fork Coinler

Fork coinler, orijinal blockchain protokolünde yapılan önemli bir değişiklik sonrası ortaya çıkan altcoinlerdir. Bir fork coin, orijinal kripto para birimini biraz değiştirebilir veya blokchain sistemini eski işlem biçimlerini geçersiz kılacak kadar yükseltebilir. Bitcoin Cash, Bitcoin’in bir forku olarak bu kategorideki en popüler seçenektir ve şu anda 9 milyar dolardan fazla bir piyasa değerine sahiptir.

Altcoinler Yatırım İçin Uygun Mudur?

Bitcoin oldukça spekülatiftir ancak altcoinler daha da spekülatif olabilir. En bilinen altcoin olan Ethereum, akıllı sözleşme yetenekleri ve değiştirilemez belirteçler (NFT’ler) olarak bilinen teknoloji sayesinde, 2015 yılındaki lansmanından bu yana önemli ölçüde büyümüş ve 500 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ulaşmıştır.

Ancak Ethereum altcoinler arasında bir istisna olarak görülebilir. Diğer altcoinlerin değerinde de yükselişler olmuşsa da, değer kayıpları da aynı hızda gerçekleşmiştir. Kripto uzmanları bile altcoinlere sağlıklı bir şüphe ile yaklaşır. Risk toleransı yüksek bazı spekülatif yatırımcılar, altcoin piyasasında yüksek volatiliteye neden olacak işlemler yapmaya devam etmektedir. Bu bağlamda, ortalama bir yatırımcı için en iyi seçenek büyük ihtimalle portföyünün yalnızca %5’ini altcoinlere ayırmak olacaktır. Kripto yatırımları için Bitcoin ve Ethereum’un halen en iyi seçenekler olduklarını söyleyebiliriz.

Tüm birikiminizi altcoinlere yatırmayın. Risk toleransınızı, yatırımın geri dönüşü için ne kadar bekleyebileceğinizi ve finansal hedeflerinizi değerlendirin. Kripto yatırımlarında altcoinler sadece yüksek bütçeli spekülatif yatırımcılar için uygundur.

Hangi Altcoinler Kalıcı?

Hangi altcoinlerin kalıcı bir değere sahip olabileceğini söylemek zor. Onların ne kadar volatil olduğunu anlamak için, “Omicron” adındaki altcoine bakabiliriz. İlgili koronavirüs varyantı haberinin ardından %1.000 değer kazanan Omicron, çok kısa bir süre içinde hemen hemen aynı oranda düştü. Ethereum dışındaki hiçbir altcoin’in kalıcı olduğunu söylemek mümkün değildir. Yatırım yaparken bunu hiçbir zaman unutmamanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.