Teknoloji

Yeteneği Otomatikleştirmek: Modern BT İşe Alımında Yapay Zeka Destekli Çözümler

Dijital çağa doğru ilerlerken işe alım hunisine yapay zeka eklemek yeni trend.

Yapay zeka yaşam tarzınızın bir parçası. Forbes’a göre kuruluşların yüzde 79’u işe alımlarda otomasyondan ve/veya yapay zekadan yararlanıyor.

İşe Alımda Yapay Zekayı Anlamak

İşe alım faaliyeti ve etkinliği gibi faaliyetler, bariz sonuç olan çalışana ek olarak yapay zekanın ürünleri olabilir. Halihazırda çok sayıda kuruluş aday bulmak, adaylara seçim kriterleri uygulamak, testler yapmak ve başvuru sahiplerinin başarısı hakkında tahminlerde bulunmak için yapay zekaya güveniyor.

Başka bir deyişle teknoloji, işe alım yöneticisinin, işe alım uzmanının veya İK ekibinizin yapması gereken işe alım adımlarının çoğunu otomatikleştiriyor. Algoritmalar, yapay zekanın verileri hızlı bir şekilde sıralamasını ve analiz etmesini sağlar; bu da yüksek hacimli işe alım çabalarını etkileyen bir avantajdır ve (destekçiler, hem daha iyi hem de daha hızlı kararlar alınmasını sağlayabileceğini iddia edecektir).

İşe Alımda Yapay Zekanın Faydaları

İşe alımlarda yapay zekanın çok çeşitli faydaları vardır:

Azaltılmış Önyargı – insanlar karar vermeyi etkileyebilecek önyargı ve önyargı ile hareket ederler. Örtük önyargı, personel seçiminde önemli bir zorluktur ve seçim için yapay zekanın kullanılması, bu önyargıyı ortadan kaldırmanın ve verilere – gerçeklere ve nesnelliğe – dayalı seçimi mümkün kılmanın bir yoludur. Elbette bu, sağlanan bilgilerin kalitesine bağlıdır.

İşe alımın verimliliği – NYC BT personel ajansı kullanıyorsanız, normalde dahil olacakları idari görevlerin birçoğu artık otomatikleştirilecek ve böylece daha stratejik faaliyetlerle uğraşmak için daha fazla zamanları olacaktır.

Aday sıkıntısı çeken piyasalarda, sürecinizin hızı (işe alım süresi olarak bilinir) size rakip işletmeler karşısında avantaj sağlayabilir ve adayı güvence altına alabilir. Yapay zeka kullanımının verimlilik kazanımları sizi bir adım öne çıkarabilir ve adayların katılımını sağlayabilir – adayların işi bırakma ve diğer teklifleri kabul etme olasılığı daha düşüktür.

Aday deneyimi – işe alım süreci genellikle bir bireyin kuruluşunuzla ilk temas noktasıdır ve ilk izlenimleriniz kalıcı olacaktır; yapay zekanın getirdiği kontrol ve verimlilik, aday deneyiminin tutarlılığını garanti etmeye yardımcı olacak ve çalışanlarınızın insan dokunuşunu uygulama fırsatına sahip olmasını sağlayacaktır.

• Çeşitlilik ve kapsayıcılık – Yapay zeka, iş ilanları hazırlanırken metnin farklı kitlelere hitap etmesini sağlamak için kullanılabilir.

• Ölçek – daha büyük kuruluşlar veya yüksek hacimde çalışan alımı yapanlar için yapay zeka, işletme maliyetlerinde artış olmadan ölçeklenebilirlik sağlar.

• Metin, ilanlardaki ve özetlerdeki önyargıları silmek için taslak hazırlama sürecinde ve çevresinde kullanılmak üzere yapay zeka analizine tabi tutulabilir.

• İşletme daha kapsayıcı ve çeşitlilik içeren bir işveren olarak görünecek ve bu nedenle daha geniş bir potansiyel aday yelpazesi için daha cazip olacaktır.

Yapay Zeka Destekli İşe Alım Araçları

BT işe alımlarında kullanılan bir dizi yapay zeka destekli araç ve teknoloji vardır, örneğin:

Özgeçmiş Tarama: Otomasyon yazılımı, her adayı ve özgeçmişini, örneğin kıdemli bir python geliştirici özgeçmişini, iş için tanımlanmış beceri, nitelik ve deneyim matrisine göre puanlar.

Aday Eşleştirme: Yapay zeka algoritmaları, bir adayın başvurusu ile bir iş tanımı arasındaki eşleşmeyi değerlendirir. Bu, cevapları, yüz ifadelerini ve ses tonunu değerlendirmek, iletişim becerilerini ve EQ’yu aramak için AI tarafından desteklenen video analizini içerebilir.

Sohbet Robotları ve Sanal Asistanlar: Adaylar, sorularını/iletişimlerini, ilk tur mülakatları yapmak için bile kullanılabilen yapay zeka destekli sohbet robotlarıyla halledebilirler. Deneyim daha etkileşimli ve duyarlı, ayrıca erken adımlar ve birden fazla adayla etkileşimlerin günlük hizalamaların zorluğu olmadan harekete geçirilebileceği anlamına geliyor.

Tahmine Dayalı Analitik: Yapay zeka, başarılı ve başarısız işe alımlarla ilişkili verilerdeki kalıpları belirlemek için geçmiş deneyimlerden yararlanır ve aday başarısı hakkında tahminlerde bulunabilir.

İşe Alımda Yapay Zekanın Geleceği

İşveren işe alım sistemimizde yapay zekanın gelişimini izlemek heyecan verici olacak.

Bazı işe alım teknolojisi trendleri şimdiden netleşti: otomatik araçlar her zamankinden daha sofistike ve doğru hale geliyor ve birçok çözüm abonelik hizmetleri aracılığıyla daha küçük kuruluşlar için daha geniş erişilebilir hale geliyor.

Yapay zeka destekli araçlar ve dış kaynaklı iş ortakları küçük işletmelerin erişim alanını genişletiyor.

Birleşik Krallık’taki CIPD, bunun yapay zeka ile işe alımın geleceğinde başarının anahtarı olacağını öngörüyor: Seçim sürecinde insan ve yapay zekanın harmanlanması, adayların işe alım sürecine daha fazla güven duymasına yardımcı olacak ve kimin işe alınacağı konusunda son sözü insan uzmanlığı söyleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds