Yıldız Kütüphanesi’ni Yağmalama Girişimi ve Kalkandereli Sabri Bey

Sultan II. Abdülhamit devletin idari merkezini Topkapı Sarayı’ndan şu an Beşiktaş’ta bulunan Yıldız Sarayı’na taşımış ve Yıldız Sarayı’nda büyük bir kütüphane oluşturmuştur. Kütüphanenin içerisinde aynı zamanda geniş bir de fotoğraf galerisi bulunmaktadır. II. Abdülhamit her alanda yazılmış olan kitapların tercümesi için kütüphane dahilinde çalışma alanı tahsis ettiği bir tercüme bürosu açmıştır. Büroda altı mütercim çalışmaktaydı.

31 Mart Vakası sırasında (13 Nisan 1909) kütüphane ve fotoğraf koleksiyonu yağmalanma tehlikesi geçirmesine rağmen Kalkandereli Sabri Bey‘in büyük bir cesaret ve fedakarlık örneği göstermesi sonucu gerçekleşmemiştir. Kalkandereli Sabri Bey “Beni çiğnemeden buraya dokunamazsınız, diye karşı çıkmış ve “Kütüphane, devletin hafızasıdır, burada size göre bir şey yok” diye çıkışarak kütüphane kapısı eşiğine yatmıştır.

Arşivleri ve belgeleri her kıtadan silinen Osmanlı için Yıldız arşivinin de yok olması son darbe olacakken son anda engellenmiştir. Abdülhamit dönemine ve dönemin siyasetine ışık tutan kütüphane çok geniş ve derin bir hazineye sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.