Deyimler ve Atasözleri

Yoldan Kal Yoldaştan Kalma Ne Demek?

Yoldan kal yoldaştan kalma ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan bazı kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca yoldan kal yoldaştan kalma deyiminden söz edeceğiz.

Yoldan Kal Yoldaştan Kalma Ne Demek?

İnsan için yoldan daha önemli olan yoldaştır, kendine eşlik eden yolculuk arkadaşıdır. Bu nedenle yoldaşsız kalmaktansa yolda kalmak daha yeğdir. İnsan, yola çıkmadan önce kendilerine yolculuğu esnasında eşlik edecek kişiler bulmalı, onlarla gideceği yolu paylaşmalıdır. Kalmak, burada olumsuz bir durum ve yolculuğun seyrinin kötü gitmesi anlamlarına gelmektedir.

Bu söz, geçmişte uzun süren yolculuklar için kullanılmış ancak şimdiki zamanda bu sözün geçerli olup olmadığı muallakta ve muğlaktır. Çünkü bu zamanın yolculukları, geçmiş zamandaki gibi kervan ve katarlarla haftalarca hatta aylarca gidilen yolculuklardan çok daha kısa ve konforlu. Bu nedenden ötürü geçmiş zamanlarda yolla beraber yolcunun da önemi bulunurdu. Uzun süren yolculuklar beraberinde güvenilebilecek, sohbet edilecek, sır verilecek, ekmek paylaşılacak kişileri de zorunlu kılıyordu. Bugün yer yüzündeki en uzun seyahat, en fazla saatler sürüyor. Ancak yine de yoldaş, tıpkı komşuda olduğu gibi, yoldan mühimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.