Deyimler ve Atasözleri

Dışı Seni İçi Beni Yakar Ne Demek?

Dışı seni içi beni yakar ne anlama geliyor ve ne demek? Dışı seni içi beni yakar deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “dışı seni içi beni yakar” deyiminden söz edeceğiz.

Dışı Seni İçi Beni Yakar Ne Demek?

Dışarıdan güzel görünen bir şeyin aslında öyle olmadığını, her ne kadar dışarıdan bakıldığında iyi dursa da esasen kötü bir şey olduğunu ifade eden bir deyimdir.

Davulun sesi uzaktan hoş gelir sözüyle eş anlamlı olan “dışı seni içi beni yakar” deyimi, gündelik hayatta sıkça kullanılan deyimler arasında yer almaktadır.

Dışı seni içi beni yakar deyimi, aslında hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını belirten bir sözdür. Dışarıdan bakıldığında iyi ve güzel gibi duran şeyler, çoğu zaman beklenildiği gibi değillerdir.

Mesela dışarıdan bakıldığında üç çocuk sahibi olmak ya da bir memur olarak çalışmak iyi olarak düşünülür. Fakat üç çocuk sahibi ve memur olan birisine sorduğunuzda cevabını “evet” diye alamazsınız. Zira size söyleyeceği çocukların türlü masrafları ve memurluğun rutinliği ve sıkıcılığıdır.

Ya da en güzel örneği şöyle verelim: Köyde yaşamak. Kime sorsanız (köyde yaşayanlar hariç) köyde yaşamak güzeldir; doğal yaşam, organik besinler, temiz oksijen vs. ama bunu bir de köyde yaşayanlara sormak lazım. Evet bunu gerçekten de köyde yaşayan birisine sorduğunuzda farklı cevaplar alırsınız ve size gerçekten de yukarıda saydığımız güzelliklerin hiçbirinden söz etmez. Köyde yaşamanın zorluklarından, neden köyde yaşamanın iyi olmadığından söz eder.

Ezcümle, dışı seni içi beni yakar deyimi, çok şey anlatır. Türkçenin güzelliği de buradadır; 5 kelimeyle milyonlarca tanım yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds