Yoldaş Nedir? Kime Denir? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Yoldaş nedir ve ne anlama geliyor? Yoldaş kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan çeşitli kelime, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “yoldaş” kelimesinden söz edeceğiz.

Yoldaş Nedir? Ne Demek?

Aynı yolda olan, benzer ya da aynı amaçlar doğrultusunda hareket eden kişilerin birbirlerine karşı kullanmış oldukları bir hitap şekli olan ”yoldaş” kelimesi, kullanımı bakımında Türkçedeki önemli keliemler arasında yer almaktadır. Gündelik hayatta kullanımı ise yaygındır.

Daha çok komünistler arasında yaygınlaşmış ve bir dönem komünistlerin kendi aralarındaki bir hitap şekli olmuş bu kelime, her ne kadar günümüzde de benzer amaçlarla kullanılıyor olsa anlamında genişlemeler olmuştur.

Benzer duyguları paylaşan kişiler için de ”yoldaş” kelimesi kullanılabilir. Bir samimiyet göstergesi olan bu kelime hakkında aşağıda yer alan ”cümle içi kullanımı” bölümüne göz atabilirsiniz.

Yoldaş Kelimesinin Kökeni

Yoldaş kelimesi, ”yol” kelimesi ile ”daş” ekinin birleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. ”Yol” kelimesi de ”daş” eki de Türkçedir.

Yoldaş Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

Kendi içine çevrilebilecek bir ruhumuz var; kendi kendine yoldaş olabilir; kendi kendiyle çekiş dövüş, alışveriş edebilir. Yalnız kalınca sıkılır, ne yapacağımızı bilmez oluruz diye korkmamalıyız.
Michel De Montaigne
Denemeler, Michel De Montaigne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: