Z Rot (Viraj Rotu) Değişince Rot Ayarı Gerekir mi?

Z rot aynı zamanda askı rotu, viraj rotu, denge rotu gibi birçok isme sahiptir. Görevi ise aracın hareketini sağlarken adındanda anlaşılacağı gibi denge stabilizasyonu optimum seviyede tutmaktır. Bulunduğu yer ise süspansiyon ile amörtisörü birbirine bağlayan noktada bulunur ve viraj girişlerinde Z şekline benzer yapısı ile dengeyi sağlar.

Aynı zamanda aşağıdaki işlevlerde de görev alır:

  • Aracın direksiyon hakimiyetini artırmak için önemli bir görev üstlenir,
  • Virajlarda savrulma oranını azaltır,
  • Aracın arka kısmının kaymasını kontrole alması sebebiyle güvenlik açısından da önemli bir parçadır.

Z rot demirinde bir dengesizlik veya arıza yaşadığınız vakit bu şekilde sürüşe bir süreliğine devam edebilseniz de yapmanız gereken en kısa süre içerisinde viraj demirini değiştirmeniz olacaktır. Çünkü sadece rot ayarında dengesizlik değil yolda hızlı bir viraja girdiğiniz zaman parçada fiziksel bir arıza sonucu başınıza iş açabilir. Daha da önemlisi bir kazaya sebebiyet verebilir.

Z Rot Değişimi Sonrası Rot Ayarı Gerekir mi?

Z rot, viraj rotu değişimi sonrası rot ayarı yapılması mutlaka elzemdir. Değişim sonrası araç direkt olarak düzgün bir rot ayarı almalı ve ardından test sürüşüne çıkılmalıdır. Çünkü z rotu rot dengesini bozmaktadır. Test sürüşünün sebebi ise montaj esnasında yaşanan bir aksilik sebebiyle rot demirinin çıkma ihtimali düşük hızlarda denenir ve ardından gözle son muayene yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.