Zan, Hüsnüzan ve Suizan Nedir?

Herhangi bir şey hakkında iyi ya da kötü düşüncelere sahip olmak, bir şey üzerinde olumlu veya olumsuz yönde görüşte bulunmak olarak da karşımıza çıkan aynı zamanda “his” kelimesinin de karşılığı olan “zan” sözcüğü dilimize Arapçadan geçmiştir. Zan, ikiye ayrılır:

1-) Hüsnüzan
2-) Suizan

İlginizi Çekebilir:  Tamah Etmek Ne Demek?

1-) Hüsnüzan

Arapçada “güzel” ve “iyi olan, hoş” anlamlarına gelen “hüsn” kelimesi ile “zan” kelimesinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan “hüsnüzan” kelimesi, herhangi bir kişi, olay ya da gelişme hakkında olumlu ve iyi düşüncelere sahip olmak anlamlarına gelmektedir.

2-) Suizan

Bir kişi, olay ya da gelişme hakkında kötü düşüncelere sahip olmak, kötü niyetli düşünmek anlamlarına gelmektedir. Hüsnüzan kelimesinin anlam olarak tam zıttımı ifade etmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Bir Kelime Bin Anlam: Riyakâr

Gündelik yaşamda çoğu kez birileri ya da bir şeyler hakkında düşüncelerimiz olmuştur. Bu düşüncelerimiz daha çok içinde bulunduğumuz duruma göre değişiklik gösteren bir sürecin sonucudur. İnsanlar, genelde fikir sahibi olmadıkları bir konu üzerinde kötü düşünmeye ya da “artniyetli” düşünmeme yatkındırlar. Bunun nedenine indiğimiz zaman çok daha farklı felsefi sebepler bulmak mümkün.

İlginizi Çekebilir:  Muntazır Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara