Kaldıki Nasıl Yazılır? Bitişik mi Ayrı mı? Doğru Yazılışı

Kaldıki kelimesi nasıl yazılır, kaldıki kelimesinin doğru yazılışı nasıldır, Türk Dil Kurumu’na göre kaldıki kelimesi nasıl yazılıyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça yanlış kullanılan kelimeleirn doğru yazılışlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”kaldıki” kelimesinin nasıl yazıldığından söz edeceğiz.

Kaldıki Nasıl Yazılır?

  • Kaldı ki

Kaldıki kelimesinin doğru yazılışı ‘kaldı ki’ şeklindedir ve kaldıki diye bir kelime Türkçede yoktur. Kaldı ki tümcesinde yer alan -ki eki ilgi eki değil bağlaç olduğundan dolayı ayrı yazılması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Peyda Olmak Ne Demek?

Türkçede -de ve -ki ekleri en çok karıştırılan yazım yanlışlarından birini oluşturan eklerdir. Bu ekler, zaman zaman bağlaç zaman zaman da ilgi eki/bulunma hal eki şeklinde cümle içinde kullanılır.

  • ki

-ki eki, bazen bağlaç bazen de ilgi eki şeklinde olabilir. Örneğin benimki, seninki derken buradaki -ki eki bitişik yazılmalıdır. Ancak bu örnekte olduğu gibi kaldı ki tümcesinde -ki ekinden sonra bir cümle geleceği için buradaki -ki eki bağlaç görevindedir ve ayrı yazılmalıdır.

  • -de
İlginizi Çekebilir:  Menü mü? Mönü mü? Hangi Kullanımı Doğru?

-de eki ise cümle içinde bazen bulunma hal eki bazen de bağlaç olarak yer alır. Bağlaç olan -de eki, kendisinden sonraki cümle ile önceki cümleyi bağladığı için ayrı yazılır ancak bulunma hal eki olan -de eki cümleye istisna bir anlam katmadığından ve bir sonraki cümle ile bir bağlantı kurmadığından bitişik yazılır.

İlginizi Çekebilir:  Uhuvvet Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara