Zeynel Lüle Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Eşi?

Zeynel Lüle kimdir, nereli ve kaç yaşında, eşi kimdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından binlerce kişinin biyografisini ve bazı gazetecilerin yaşamlarını burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise ayrıca Zeynel Lüle’den söz edeceğiz.

Zeynel Lüle Kimdir?

  • Köşe yazarı.
  • Gazeteci.

5 Ekim 1957 tarihinde Sivas Divriği’nde dünyaya gelen Zeynel Lüle, ilkokul ve lise eğitimini Ankara’da tamamlamıştır. Babası hakimdir ve aslen Malatyalıdır. Lisans eğitimini Fransa’da Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamış, sonrasında Strazburg Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde eğitimini sürdürmüştür. Hürriyet Gazetesi’nde muhabir olarak kariyerine adım atan Zeynel Lüle, aynı zamanda DW, BBC ve TRT gibi medya kurumlarında da çalışmıştır.

Sonrasında Hürriyet Gazetesi’nin Brüksel temsilcisi olarak görev yapmaya başlayan Zeynel Lüle, akabinde CNN Türk’ün de Brüksel temsilcisi olmuştur. 2005 ile 2009 yılları arasında CNN Türk ekranlarında Burası Brüksel isimli programın sunuculuğunu yapmıştır. Ayrıca Serdar Cebe ile beraber ”Avrupa’dan” adlı programın da sunuculuğunu üstlenmiştir. Gazeteci Zeynel Lüle, 2016’dan itibaren T 24 bünyesinde köşe yazarı olarak çalışmaktadır. Christina Lüle ile evlidir ve 2 çocuk babasıdır.

2008 yılında Atatürk’ün yaveri olan dedesi Ali Metin’in hatıralarında oluşan ”Ali Çavuş” adlı bir kitabı çıkmıştır. Gazeteci ve köşe yazarı kimliğinin yanı sıra müzikle de ilgilenmektedir. Zeynel Lüle, Yavuz Bingöl’ün birçok şarkısının beste ve güftesini de yapmıştır. Zeynel Lüle aynı zamanda Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir. Sosyal medya hesaplarından da paylaşımlarda bulunan Zeynel Lüle, köşe yazarlığı ve gazetecilik çalışmalarına da devam etmektedir. Lüle ayrıca TELE 1 ekranlarında hafta içi her gün 11.00’da ”Gerçeğin İzinde” programını sunmaktadır.

kaynak:

  • wikipedia.org, erişim tarihi: 25 Şubat 2022
  • twitter.com/zeynellule, erişim tarihi: 25 Şubat 2022
  • https://t24.com.tr/yazarlar/zeynel-lule, erişim tarihi: 25 Şubat 2022

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.