Sağlık

Zona Geçer mi? Zona Hastalığı Geçici mi?

Birçok kişide görünen, ağrılı bir cilt sorunu olan ve döküntüye sebep olan zona, suçiçeği geçirmiş kişilerde ortaya çıkar ve suçiçeği virüsü yeniden aktifleştiğinde meydana gelir. Kişiden kişiye değişen etkisi erken teşhisle birlikte daha hafif olabilir. Bazı kişiler hastalığın meydana geldiği ilk günlerde eğer doktora gitmişse bu süreç daha kolay olur ve ilaç tedavisi ile halledilir. Eğer kişi zonanın oluşumdan sonra ve yaralar oluştuktan sonra giderse bu süreç daha da fazla uzayabilir.

Zona, genellikle 2 ila 4 hafta içinde iyileşir, ancak bazı durumlarda semptomlar daha uzun sürebilir. İyileşme sürecinde ağrı, yanma, kaşıntı ve kabarcıklarla karakterize olan zona döküntüsü genellikle 2 ila 4 hafta içinde iyileşir. Ancak, bazı kişilerde ağrı semptomları iyileşme sürecinden sonra da devam edebilir, kişiler zona çıkardıkları yerde ağrılar yaşayabilir. Zaman zaman hafif de olsa zona çıkan yerde ağrılar olması normal karşılanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi