Kültür/Sanat

Nar Neyi Simgeler? İran Kültüründe Nar Ne Anlama Gelir?

Yüzyıllardır süre gelen köklü İran kültürü, birçok ritüeli ve dini unsuru ve geleneği içinde barındırır. Nar ise gerek İran’da gerekse pek çok ülke ve bölgede farklı anlamalara gelmekte ve çeşitli günleri temsil etmektedir. Öyle ki İran’da her yıl “yüz tane yakut” sloganları ile “Nar Festivalleri” düzenlenmekte ve en uzun gece olarak kutlanılan 21 Aralık gecesi Şeb-i Yelda gecesinin sembolü olarak nar başı çekmektedir. Şeb-i Yelda’da İran halkı birçok meyve sebzenin yanı sıra kutlamalarda nar önemli bir yer tutmaktadır. Masaya çeşitli meyve sebzeleri koyarak bu geceyi kutlayan İran halkı, narı bir bolluk simgesidir. Bazı araştırmalar ise “narın” ilk kez İran’da ortaya çıktığını, gen merkezinin İran olduğunu yönünde. Buradan Asya ve Hindistan’a yayılan nar, şu an dünyanın pek çok yerinde üretilmekte. Özellikle Azerbaycan, Türkiye, İran, Ermenistan ve Hindistan nar yetiştiriciliği yapılan ülkeler arasında yer almakta. Aynı zamanda narın Nevruz, Yelda Gecesi ve Çarşamba Ateş olarak da anılan (İran’da Zerdüştlükten kalma bir gelenek olan) büyük kutlamalarda nar önemli bir yer tutar.

Bereket, bolluk simgeleyen nar, içinde bulunan kırmızı parçaları ile verimliliği ve doğurganlığı ifade eder. Aynı zamanda sağlıklı ve uzun bir ömrü simgeleyen nar, İran halkı içinde güzellik ve aşkın da bir sembolü olmuştur. Pek çok açıdan farklı sembollere bağlanılan nar ağacının zenginlik ve refahı simgelediği de düşünülür. Renginin kırmızı olmasından nar, içsel ve manevi olarak zenginlik olarak yorumlanır ve ruhsal genişliği ifade eder. Böylelikle yılın en uzun gecesi olarak kutlanılan Yelda gecesinde nar yemek kişiye o senede bolluk ve bereket getireceğine inanılmaktadır. İran’da narı mutfakta da oldukça çok görülmektedir. Nar suyu, nar reçeli ve pek çok yemeğin yanında nar tanelerini görebiliyoruz. bunun yanı sıra narın şifa kaynağı olduğunu da belirten İranlılar bundan dolayı birçok alanda kullanmayı da ihmal etmezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi