15 Temmuz’un Yargısız İnfazı: 5 Günlük Er Ahmet Özdemir’e 15 Kez Müebbet Verildi

15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü üzerinde başlayan darbe girişiminde komutasındaki askerlere köprünün üzerinde halka ateş açması emrini veren FETÖ’cü generalin emrini yerine getirmeyen Ahmet Özdemir ve silah arkadaşları emniyet birliklerine silahlarıyla beraber teslim olmuş ancak daha sonra görülen davada Özdemir’e 15 kez müebbet hapis cezası verilmişti. 

Konuyla ilgili olarak kamera karşısına geçen anne Makbule Özdemir, oğlunun birliğine teslim olmasından 5 gün sonra hain darbe girişiminin gerçekleştiğini, oğlunun suçsuz olduğunu ifade etti. 

Ahmet Özdemir, 5 Mayıs 2016’da önce Isparta’daki acemi birliğine daha sonra da 10 Temmuz 2016 tarihinde usta birliği için İstanbul’daki Metris Kışlasına teslim olmuş ancak hain darbe girişiminin gerçekliği 15 Temmuz gecesi komutanlarından gelen emir doğrultusunda arkadaşları ile beraber Boğaziçi Köprüsü’ne sevk edilmiş. 

Komutanın halka ateş açma emri vermesi sonrasında emri yerine getirmeyen Ahmet Özdemir ve arkadaşları, şaşkınlıkla ne olduğunu anlamaya çalışırken FETÖ’cü komutan askerlerden birini emri yerine getirmediği için vurmuş. 

Halkın üzerlerine gelmesi sonrasında köprüden tersi yönünde kaçan Ahmet Özdemir ve arkadaşları emniyet birimlerine silahlarıyla beraber teslim olmuş. Anne Makbule Özdemir’in ifadesine göre oğlunun Silivri cezaevinde olduğu, kendisine “don atlet” getirmeleri gerektiği olaydan birkaç gün sonra söylenmiş. Sorgulama işlemi sırasında da Ahmet Özdemir ve arkadaşları darp edilmiş. 

15 Temmuz Darbe Girişimin yüzlerce mağduru arasında yer alan Ahmet Özdemir’in annesi Makbule Özdemir, olayın üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen oğlunun serbest bırakılmadığını, 15 kez müebbet hapis cezası aldığını ifade etti. 

Ekşi Sözlük Yazarları da Konuyu Gündeme Taşıdı 

Ahmet Özdemir’in 5 günlük asker olmasına rağmen darbe suçundan 15 müebbet hapis cezası alması Ekşi Sözlük yazarlarının da gündemine taşındı. Yazarlar yazdığı yüzlerce entry ile konunun haksızlığına vurgu yaptı. 

Anne Makbule Özdemir’in oğlu Ahmet Özdemir’in nasıl 15 kez müebbet hapis cezası aldığını ve olayların nasıl geliştiğini anlattığı video aşağıdadır:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.