İtibardan Tasarruf Olmaz

İtibardan tasarruf olmaz. Bu sözler bu ülkenin cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’a ait bir sözdü ve bundan yaklaşık bir ya da iki hafta önce söylenmişti. İtibardan nasıl tasarruf olmaz? İtibara para harcamak israfa girmez mi?

İsraf da tasarruf da Arapça kökenli. İki kelimenin kökeni de aynı. Müsrif yani israf eden. Tıpkı müflis gibi, iflas eden anlamında. Yani aslında müsrif de bir nevi müflis demek. İsraf eden ve israf etmeyi seven bir insan madden müflis olmasa da manen müflistir.

Şimdi itibar da Arapça kökenli. Mesela muteber de itibardan gelir. İtibarlı olan anlamında. Şimdi müsrif bir insan muteber yani itibarlı olabilir mi? Kimilerine göre evet. Gerçeğine indiğimizde bu sorunun cevabı yetmez ama hayır.

Mesela geçenlerde bir haberde Saray’ın giderleri tutulmuştu. Halkın sarayı diyerek PR’ı yapılan Saray’ın giderleri korkunç. Sayıştay raporları doğrultusunda Saray’ın giderleri tek tek hesaba eklemmiş. Ve sonuç:

https://www.google.com.tr/amp/s/tr.sputniknews.com/amp/turkiye/201610121025249997-cumhurbaskanligi-kulliye-sayistay/

Şimdi itibar derken buna itibar denmiyor sayın cumhurbaşkanım. Ama biz ne bilek demişti Abdürrahim Karakoç. Biz ne bilek beyim böyükler bilir.

Mesela bu ülkenin cumhurbaşkanı, bir gün iş çıkışı Zincirlikuyu metrobüs durağında tebdil-i kıyafet bir iki dakika dursun. Beklesin ve daha sonra binmeye çalışsın. Binsin ayakta durmaya çalışsın. Ayakta dursun ve metrobüsten insin. Bir kereye mahsus böyle bir şey yapsın. O zaman da itibardan tasarruf olmaz deyip tüm İstanbul’un ulaşım ağını değiştirir mi? Ya da itibar sadece kendi Saray’ı için mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle