Elmastan Daha Değerli Bir Eğitim Sistemimiz Var

Elmas’tan daha değerli bir eğitim sistemimiz var. Belki doğalgaz, petrol gibi değerli madenlerimiz, ihraç ettiğimizde dünya zengini olabileceğimiz güçlü madenlerimiz yok ama tüm bunlarınkiyle hepsinden daha da güçlü, Elmas’tan daha değerli bir eğitim sistemimiz var. Herhangi birinin sözleri değil bunlar. Öyle olsa son zamanlarda yapılanları falan görünce “deli herhalde” derdiniz. Demeyin bu açıklamaları yapan bizzat Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz.

Elmas’tan daha değerli. Çok değerli bir eğitim sistemi diyor. Kendisi mi yoksa biz mi başka bir ülkenin gündemini takip ediyoruz?

Yahu bu ülkenin cumhurbaşkanı çıkıp “parlak beyinlerimizi Avrupa’ya oraya buraya kaptırıyoruz” demedi mi?

Bu ülkenin cumhurbaşkanı çıkıp “TEOG’un kaldırılmasını istiyorum” demedi mi keyfe keder?

Bu ülkenin cumhurbaşkanı çıkıp yine “Üniversiteye geçişteki sınavlar da değişecek” demedi mi?

Madem bu ülkenin eğitim sistemi Elmas’tan daha değerli idi neden o zaman parlak beyinler Avrupa’ya gitti?

Son 15 yılda hatta ondan da önce Türkiye’de yetişen ve bu ülkenin topraklarından çıkan birkaç bilim insanının dışında isim sayabiliyor musunuz?

Eğitim sistemini yerle bir edip ardından deli saçması bir sözle, adeta alay edercesine sözler sarf etmek, öyle zannediyorum ki sabırları denemekten başka bir şey değildir.

Yahu daha geçen Çaldıran’da atananları görmedik mi? Harita tapu kadastro okuyan birisi nasıl olur da sınıf öğretmeni olur?

Ülkede bu kadar lisans mezunu ama atanamamış aday varken sen çıkıp nasıl böyle bir söz söyleyebilirsin?

Eğitim bir ülkenin hassas karnıdır. Eğitimle değiştiremediğiniz pek çok şeyi değiştirebilirsiniz. O yüzden eğitim yumuşak güçtür. Fakat ne yazık ki hükümetin eğitimin bu yönünü kullandığını hiç görmedik.

Varsınlar müfredatı değiştirsinler, varsınlar alaşağı etsinler eğitim sistemini. Bakalım öylesi ne olacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi