2022 Yılı Maaş Zamları Belli Oldu!

Aylardır herkesin merakla beklediği memur ve emekli maaş zammı sonunda netlik kazandı. 3 Ocak pazartesi günü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) gerçekleştirdiği toplantının ardından aralık ayı enflasyon rakamlarını duyurdu. Aralık ayı enflasyon oranlarının duyurulması ile birlikte maaş konusu da gündemde yerini aldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) maaşları netleştiren bilgileri yayınladı. Memur ve memur emeklileri 2022 yılında yüzde 27.48 oranında zam alacaklar. Böylelikle zamların belirlenmesinin ardından en düşük memur maaşı ve en düşük memur emeklisi aylığı da belirlenmiş oldu. Memurun alacağı en düşük maaş 4 bin 444 liradan 5 bin 665 liraya yükselmiş oldu. Memur emeklisi aylığı alanlarında yüzünü güldürecek sonuçlar açıklandı. En düşük memur emeklisi aylığı 3 bin 166 liradan 4 bin 37 liraya yükseldi. Haber Eko haberine göre TÜİK verileri sonuçlarına bakarak memur ve memur emeklileri bu aydan itibaren yüzde beş toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 22.48 enflasyon farkı alacak.

Peki, İşçi Maaşları Zamlardan Nasıl Etkilendi?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) açıklamasının ardından SSK ve Bağkur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranı da belli oldu. Böylelikle 2022 yılında işçi emeklisinin maaşına yüzde 25.48 oranında zam yapılacak. Açıklanan verilerin ardından en düşük işçi emeklisinin maaşı bin 626 liradan 2 bin 41 liraya yükselmiş oldu. Esnaf emeklileri ve çiftçiler de maaşlarına zam aldı. Esnaf emeklisinin aylığı bin 764 liradan 2 bin 214 liraya yükselmiş oldu. En düşük çiftçi emeklisinin maaşı bin 663 liradan 2 bin 87 liraya yükseldi.

Kabine Toplantısının Ardından Ek Zam Verilecek Mi?

2022 yılı için yapılan zamlara ek olarak memur ve emekli maaşları için ek zam müjdesi verilmişti. Cumhurbaşkanlığı kabinesi bu kapsamda bir toplantı gerçekleştirecek. Herkesin gözü kulağı yapılacak olan kabine toplantısına çevrildi. Kabine toplantısının ardından ek zam müjdesinin verilmesi memur ve emeklilerin yüzünü güldürecek. Kabine toplantısında ek zam sözü üzerine değerlendirmeler yapılacağı belirtildi. Memur ve emekli maaşlarına yapılacak ek zam gerçekleşirse maaşlara belirli oranda ek zamlar gerçekleştirilecek.

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı verilerden sonra belli olan zamlar memur ve memur emeklisini memnun edecek mi? Kabine toplantısının ardından ek zam müjdesi verilecek mi? Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı verilerden sonra memur, memur emeklisi, çiftçi, işçi ve esnafın maaşlarında artış meydana geldi. Yapılan zamlardan sonra en düşük maaş ne kadar oldu? Bu sorunun cevabını gelin birlikte inceleyelim.

En düşük memur maaşı: 5 bin 665 lira

En düşük memur emeklisi aylığı: 4 bin 37 lira

En düşük işçi emeklisi aylığı: 2 bin 41 lira

En düşük esnaf emeklisi aylığı: 2 bin 214 lira

En düşük çiftçi emeklisi aylığı: 2 bin 87 lira

Kaynak: https://www.habereko.com/haber/2022-memur-ve-emekli-maas-zammi-aciklandi-2022-isci-emeklisi-maasi-ne-kadar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.