ABD Başkanı Trump: “Birkaç Gün Savaşmalarına İzin Verdim Sonra Onları Ayırdım”

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik yaptığı Barış Pınarı Harekatı ile ilgili olarak küçümseyici sözler söyledi. Trump, Türk Silahlı Kuvvetleri ve YPG’yi kast ederek “birkaç gün savaşmalarına izin verdim” dedi. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın bu sözleri sosyal medyada gündem oldu. Pence’in Türkiye’ye gelmesinden kısa bir süre sonra taraflar arasında imzalananan anlaşma doğrultusunda YPG, 120 saat içinde Türkiye’nin belirlediği güvenli bölge alanının 30 kilometre gerisine çekilecek ve elindeki tüm ağır silahları teslim edecekti. 

Suriye’nin toprak bütünlüğü ve DAEŞ’le mücadele konusunda mutabakata varan taraflar, anlaşmaya uymayı temin ederek bölgede barış ve huzurun sağlanması için masaya oturdu. 

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ateşkesten kısa bir süre sonra yaptığı konuşmada “birkaç gün savaşmalarına izin verdim” diye konuştu. Trump’ın konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmanın ana metni ise şöyle: 

“Sometimes you have to let them fight, like two kids in a lot. You have to let them fight, and then you pull them apart!”

Geçtiğimiz günlerde de 9 Ekim tarihli bir mektubu yayınlayan Trump, Erdoğan hakkında “yiğitlik taslama” anlamına gelen “don’t be a tough guy” ifadelerimi kullanmıştı. Trump’ın sosyal medya üzerinden duyurduğu bu iki açıklama da gerek Amerika Birleşik Devletleri’nde gerekse Türkiye’de sosyal medyada gündem oldu. 

Türkiye’nin uluslararası alanda itibarını hiçe sayan bu paylaşımlara pek çok vatandaş tepki gösterirken bazı sosyal medya kullanıcısı da Trump’ın üslubunun uluslararası dile uygun olmadığını vurguladı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.