Word of Mouth (Marketing) Nedir?

Word of mouth nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli reklam teknikleri ve reklam unsurlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca reklam tekniklerinden ”word of mouth” tekniğinden söz edeceğiz.

Word of Mouth Nedir?

Önemli reklam teknikleri arasında yer alan word of mouth tekniği temel alarak ağızdan ağza pazarlamayı amaçlar. Reklama büyük bütçeler harcamadan, oldukça ucuz bir yöntemle reklam çalışması yapılacak olan ürün veya hizmetin kişiler aracılığıyla çok geniş kitlelere ulaşması hedeflenir.

Bu reklam tekniğinde en temel amaç hedef kitlenin ürün veya hizmet hakkında yakınındaki kişiler tarafından kendisine ulaşmasıdır. Böylece kişi, kendisine ulaşan bu reklamı, çeşitli ortamlarda gördüğü reklamlardan farklı olarak bir ”tavsiye” niteliğinde görecektir. Bu ise kişide söz konusu reklamı diğerlerinden ayıracak ve aklında kalmasına neden olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Eczacıbaşı’nın “Konuyu Değiştir” Mottolu Sıradışı Reklamları

Hedef kitlenin ilk önce tutumunu değiştirmeyi amaçlayan kurumlar, bu reklam tekniğiyle tutum konusunda ciddi bir başarı elde etmiş olur. Daha sonra ise hedef kitlenin davranışında bir değişiklik yaratmak için farklı reklam yöntemlerini kullanır.

Örneğin iş yerinde bir arkadaşından bir telefon markası hakkında olumlu bir yorum alan kişi, evine gittiğinde televizyonda da söz konusu telefonun reklamını gördüğünde etkilenme oranı kat kat artacaktır. Bu ise reklamı yapan kurum veya şirketin satışlarını da ciddi oranda artıracaktır.

İlginizi Çekebilir:  Bir Televizyona Abone Olmadığımız Kaldı!

Word of Mouth Marketing (WOMM), bu tekniğin pazarlama biçime dönüşmüş formudur. Reklam dünyasında önemi giderek artmaktadır.

Word of Mouth Nasıl Yapılır?

Sosyal medyanın günümüz sosyal ilişkilerinde önemli bir yer tutmasından dolayı bu mecra, ağızdan ağza reklamcılığın çıkış noktası sayılabilir. Nitekim sosyal medya sayesinde her ne kadar da manipüle edilmeye müsait olsa da bir kurum veya marka hakkında genel bir izlenim elde edebiliriz.

Bir sinema filminin her platformda övüldüğünü, ünlü kişilerin bu film hakkında paylaşımlar yaptığını ve sosyal medyanın gündeminde bu filmin olduğunu düşünün. Yine bu filmden kesitlerin paylaşıldığını ve viral olduğunu. Herkesin konuştuğu bu filme şans vermek, gitmek isteyeceksiniz. Bu, size harekete geçirecek bir motivasyon kaynağı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Reklamların Olmazsa Olmazı: Reklam Çekicilikleri

Word of Mouth ile İlgili Aramalar

Google’da word of mouth ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; word of mouth marketing word of mouth izle word of mouth marketing örnekleri word of mouth nedir, ağızdan ağıza pazarlama tez, word of mouth ne demek buzz marketing nedir word of mouth marketing pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat