ABS Sensörü Çalışmazsa Ne Olur?

ABS Sensörü Çalışmazsa Ne Olur? Daha önceki yazılarımızda ABS sensörü ile ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca abs sensörünün çalışmazsa ne olacağından söz edeceğiz.

ABS Sensörü Çalışmazsa Ne Olur?

ABS Sensörü, icat edilmesiyle araçların olağan güvenliğini artırmada büyük bir rol oynamıştır. Bu etkin fren sistemi sürücülere rahat bir yol güvenliği sağladığı kadar frenin kendisine eklenmiş ek bir özellik gibidir. Olası kaza anlarında araçlar fren yaparken oldukça savrulurlar. ABS ise bunun önüne geçerek kontrollü bir fren yapar. ABS Sensörü araç içerisinde güvenliği sağlayan en önemli yapı taşlarından bir tanesidir. Her araç yerinde olduğu gibi ABS Sensörü de temizlenme özelliğine sahiptir. Olması veya arızalı bir halde olması gibi durumlarda çok zaman geçmeden bakımını yaptırmanızı öneriyoruz. Aksi taktirde başınıza gelebilecek bir kaza anı kötü sonuçlara sebebiyet verir.

ABS Sensörü Hata Belirtileri

  • Kaygan ve ıslak yollarda aracın savrulması.
  • Aracın fren mesafesinin uzaması.
  • OBD Sisteminde hafızaya kaydedilen ABS Sensörü kodu.
  • Gösterge panelinde ABS, fren veya ESP uyarı ışıklarından bir tanesinin yanması.

Yukarıda da görüldüğü üzere ABS sensörünün hata belirtileri daha çok sürücülerin kolayca anlayabileceği türdendir. Yani aracınız normalden fazla savruluyorsa ya da fren mesafesinde fark edilebilir uzamalar varsa bu ABS sensöründeki hatalardan biri olabileceği anlamına gelir. Bu nedenle ABS sensörünün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz gerekeir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.