Otomobil

ABS Devir Sensörü Arızası Belirtileri Nelerdir?

ABS devir sensörü arızası belirtileri nelerdir? Daha önceki yazılarımızda otomobillerle ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca abs devir sensörü arızasının belirtilerinden söz edeceğiz.

ABS Devir Sensörü Arızası Belirtileri Nelerdir?

Araçlar gerek sürücünün kendi hatalarından gerekse de farklı sebebiyetlerden dolayı basitçe bozulabilen bir yapıdır. ABS Devir sensörü de oldukça basit bir şekilde bozulabilen bir parçadır. Bu parça bozulduğunda arızanın giderilmesi ve eğer parça kötü bir durumdaysa değiştirilmesi gerekmektedir. Fren balatasında oluşan toz birikintileri veya kirlenen balata aracın ABS Sensörüne kadar etkisini göstermektedir. Bozulduğunda en kısa sürede yapılması sizi ve aracınızın güvenliğini oldukça fazla artıracaktır bu yüzden arıza yaşadığınızda çok geçmeden yaptırmanızı öneriyoruz. 

ABS Devir Sensörü Arızası Belirtileri Görseli

ABS Devir Sensörü Arızasının Belirtileri

  • Hız sabitleyici tamamen kullanılamaz kalır ve devre dışıdır.
  • Kaygan veya ıslak zeminlerde araç kayar, savrulur.
  • Fren mesafesinde normal zamana göre farklılık oluşmuştur.
  • Frene basıldığında uzama mesafesi vardır.
  • Gösterge panelinde aracın uyarı ışıklarının yanarak size haber vermesi.

Yukarıda da görüldüğü üzere ABS devri sensörünün arızasında çeşitli belirtiler vardır. Bu belirtiler arasında en sık rastlananlar hız sabitleyicinin devre dışı kalmasıdır. Öte yandan devir sensörü arızasında kaygan ve ıslak zeminlerde aracın kaydığını hissedersiniz. Yine ayrıca fren mesafesinde azalmalar da oluşmuştur. Ve aynı zamanda uyarı ışıkları da bu konuda sizlere önemli bilgiler verebilir.

Görsel Kaynak: https://triscan.dk/en/abs-sensors

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.