15 Günlük Yıllık İznin Hayali İle Yaşamak

15 günlük yıllık iznin hayalini kurmak, çoğu memur, çalışan veya işçinin, part time satış danışmanın, şöförün ve kısacası her emekçinin düzenli olarak yaptığı yıllık aktivitelerden biri. Koca bir yıl çalışıp 15 günün hayalini kurmak, hatta kurmak zorunda olmak sanırım kapitalist sistemin bize sunduğu/dayattığı en büyük oyunlardan bir tanesi. Yıllık izin, hadi en fazla bir ay olsun. Çalışılan işten kaçıp kurtulmak için meşru bir zaman dilimi. Size kimse bu zaman diliminde neredeydiniz diye bir soru soramaz. Sizi gereksiz yere rahatsız edemez. Minimum 15 gün, kısıtlı bir özgürlük alanı kısaca.

Yukarıda da bahsettiğim gibi her emekçi bunun hayaliyle çalışır, yaza saklanır bu kısıtlı özgürlük alanı. Denize girmek, güneşlenmek ya da kafa dinlemek; stresten, trafikten, yoğun telefon mesaisinden, patron dırdırından vesaire tüm olumsuzluklardan öte bir yaşam doğrusu insanı cezbediyor.

İlginizi Çekebilir:  İltifatın Retoriği

Şirkette size tahsis edilen bilgisayarlardan en uygun otel fiyatlarını, gidilmesi tavsiye edilen tatil beldelerinin şeceresini çıkarmak, yıllık izin yolunda harcanan emeğin en mukaddes kısmını oluşturuyor.

Sizi koca bir yıl çalıştırıp emeğinizi sömürmesine binaen 15 günü size bir lütufmuş gibi servis eden kapitalist düzeni eleştirmeyi yıllık izinden sonrasına saklıyor şimdiden bu düzeni eleştirirsek yıllık izni değil ömürlük izni hak ederiz diyerek zevkli uğraşınıza devam ediyorsunuz. Kafanızda bu sefer binbir türlü soru işareti.

Memlekete gitsem mi? İzni ikiye mi bölsem? İlk izni memlekette ikinci izni Bodrum’da mı geçirsem? İzinden önce avans istesem mi yoksa kredi mi çeksem? Yurtdışına Yunan adalarına felan mı gitsem? Onun için pasaport vize cart curt epey uğraş, Kuşadası mı, Didim mi? Ege’nin denizi daha iyi diyorlar? Trivago’ya mı bi baksam? Uçakla mı gitsem turla mı? Otel mi tutsak, ev mi kiralasak? Arkadaşlardan birini çağırsam mı? Tatilde araba mı kiralasak yoksa bizim emektarla çıksak yola?

İlginizi Çekebilir:  Kaybetmenin de Bir Onuru Var

Gibi gibi gibi milyon adet soru: Sorun, engel, kafa ağrısı. Ama siz hiçbirini dert etmeyin. Tatilde işten uzakta olduğunuz zaman bunlardan “keşke şöyle yapsaydık” diye dediğiniz bir an olmayacak. Rahat olun.

Yıllık İzinde Ne Yapmak Gerekir?

Beş binden fazla öneriyi aşağıda tek tek sıralayabilir, alternatifleri düzebiliriz ama bunlarınkiyle hiçbirine gerek yok. Yıllık izinde ne yapmak gerekir? Yıllık izinde kafayı boşaltmak lazım, zihni temizlemek ve araç kilometresini sıfırlar gibi arındırmak gerekir beyni. Nasıl, nerede, kiminle geçirdiğiniz burada önemli. Mümkün mertebe tatili dertsiz tasasız geçirin. Telefonuzu tamamen kapatmayın ama size kendisine bağlayacak kadar yakın tutmayın kendinize. Hep denize girmeyin, biraz dolaşın, gezin, dağa taşa çıkın, yükseklerden manzarayı izleyin, arkadaşlarınızla bir daha hiç yaşanmayacak bir 15 günün planını yapın.

İlginizi Çekebilir:  Hayat, Satrançtan İbarettir

Her yıllık izinde bir yaş daha yaşlanıyorsunuz unutmayın. Geçen yıllar gelmeyecek. Kendinize o yaşınıza layık olacak bir tatil geçirmeye bakın.

Görsel: Paratic

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi