Acı İshal Yapar mı?

İster Meksika yemekleri yiyor olun, ister büyük bir maç sırasında sadece lezzetli acı tavuk parçalarının tadını çıkarıyor olun, baharatlı yemekler birçok insan için vazgeçilmez bir ikramdır. Ancak, bu baharatlı ve acı yiyeceklerin bazılarımızın birkaç saat sonra ishalle tuvalete koşmasına neden olabileceğini biliyor musunuz? Evet, acı ishal yapar.

Nedenini anlamak, talihsiz durumları önlemeye yardımcı olabilir. Bazen insanlar bunun sindirim sistemlerinde bir sorun olduğuna dair bir işaret veya semptom olabileceğini düşünürler. Bununla birlikte, vücudun acı yiyeceklere tepkisi tamamen normaldir ve bu sadece vücudunuzun sizi algılanan herhangi bir zarardan korumak için çalıştığının bir işaretidir.

İlginizi Çekebilir:  Majezik Uyku Yapar mı?

Acı biber veya kırmızı biber gibi acı baharatlarla hazırlanan yiyecekler, vücut için tahriş edici olan kapsaisin olarak bilinen güçlü bir bileşen içerir. Bu, cildiniz acı biber ile temas ettiğinde neden yandığını da açıklar.

Acı Neden İshal Yapar?

Sindirim, ilk ısırığımızdan atıklarımızı ortadan kaldırana kadar oldukça karmaşık bir süreçtir. Yol boyunca yiyecekler, her biri önemli görevleri olan çeşitli organlardan geçer.

İlginizi Çekebilir:  İnaktif Hepatit B Polisliğe Engel mi?

Acı yerken, moleküller, beynimizdeki geçici potansiyel vanilloid 1 reseptörleri olarak bilinen sistemi uyaracaktır.

Beyin bu uyarıyı yorumlamaya çalışır ve vücudun endorfin olarak bilinen kendi ağrı kesicisini üretmeye başlar. Bu yüzden bir haz yaşayabilirsiniz ve o acı yiyeceklerden ne kadar çok yerseniz, o kadar çok istersiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ventolin Öksürük Yapar mı?

Kapsaisin ince bağırsağı tahriş ettiğinden, normalden daha hızlı hareket eder ve kolona ulaşır. Burada, süreç normalde yavaşlar, ancak bu reseptörler aşırı derecede harekete geçirilir ve bir savunma olarak kolon, tüm süreci hızlandırır. Bu, kolonun suyu emmesine izin vermez ve nihayetinde ishalle tuvalete koşmanıza neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi