Deyimler ve Atasözleri

Kayış Atmak Ne Demek? Kayış Atmak Deyiminin Anlamı Nedir?

Kayış atmak, yapılan veya yapılmak üzere planlanan bir işten vazgeçmek, caymak ya da yarı yoldan dönmek anlamlarına gelen bir deyimdir. Gündelik Türkçede genellikle kişiler için kullanılan bir deyim olan “kayış atmak”, aynı zamanda yukarıdaki anlamları da karşılamaktadır. Peki kayış atmak deyimi nedir? Kayış atmak deyiminin anlamı nedir?

Deyimin Anlamı Nereden Geliyor?

Deyim, anlamını makineleri birbirine bağlayan bir ip, halat veya kayıştan alıyor. Deyimde esasen kast edilen şey, aradaki bağın kopmasıdır. İki mekanizma arasındaki bağın kopması durumunda sağlıklı bir iletişim ve fayda olmayacağından “kayış atmak” deyimi durumu açıklamak için kullanılmaktadır.

Kayış Atmak Deyimine Örnekler

Kayış atmak deyimine birkaç örnek vererek anlamını pekiştirelim. Gündelik hayatta karşımıza çıkabilecek “kayış atmak” deyimi ile birkaç örnek.

Örneğin bir halı saha maçı için kendisinden söz alınan birinin planlanan saatte halı sahada olmaması, planı bozan kişi için “kayış attı” deyimi ile açıklanabilir.

Ya da bir araştırma konusu üzerine kendisinde karar kılınan üniversite öğrencisinin arkadaşlarına hasta olduğunu söyleyerek araştırmada yer almaması da yine “kayış atmak” deyimi ile açıklanabilir.

Gündelik hayatta “kayış atmak” deyimine pek çok yerde rastlamak mümkündür. Deyimin plandan vazgeçme, çeşitli nedenlerden dolayı planı bozma ya da elinde olmayan nedenlerden dolayı planda yer alamama anlamları da vardır.

Kayış atmak deyiminin kısaca amlamı budur. Kayış atmak deyimi yukarıdaki anlamlara gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds