Deyimler ve Atasözleri

Gözüne Kestirmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Gözüne kestirmek deyiminin anlamı nedir, ne demek? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerin ne anlama geldiğinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca gözüne kestirmek deyiminin anlamından söz edeceğiz.

Gözüne Kestirmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Bir işi ya da bir konumu ele geçirmeyi kafaya koymak, bunu yerine getirebileceğini düşünmek anlamlarına gelir. Ayrıca cinsel bir iştiyakla karşısındaki kişiyi ele geçirme duygusu da ”gözüne kestirmek” deyimi ile açıklanabilir. Öte yandan fiziksel bir mücadele gerektiren durumda rakibini alt edebileceğini düşünmek de yine bu deyimle ifade edilir.

Örneğin bir işi gözünüze kestirdiğini zaman aşağı yukarı o iş için yeterli olduğunuzu düşünürsünüz. Misal yeterli bilgi birikimine ve iradeye sahipseniz o işe layık olduğunuzu ifade edebilir ve o işi gözünüze kestirebilirsiniz. Ya da karşınızdaki kişiyi beğenmiş ve onunla bir ilişki (ille cinsel anlamda değil) kurmak istemiş de olabilirsiniz. Ancak bu deyim sıklıkla cinsel anlamda bir çağrışıma sahiptir. Çünkü deyim, genelde ilk intiba sonucu söylenir ve daha çok dış görünüş esas alınır. Yani konuşma yapılmamış, kişiler birbirlerini tartmamış ve dolayısıyla tarafların birbirleriyle olan münasebeti henüz başlangıç seviyesindedir. Yine karşınıza dikilen ve her an kavgaya başlayabileceğiniz kişinin sizden daha az cüsseli olduğunu düşünüp onu gözünüze kestirebilirsiniz ancak ummadık taşın baş yardığını da aklınızdan çıkarmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi