Deyimler ve Atasözleri

Acından Ölmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Acından ölmek nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyim ve söz öbeklerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca acından ölmek deyiminden söz edeceğiz.

Acından Ölmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Kişinin uzun süre yemek yiyememesi nedeniyle kişinin ölümün kıyısına gelmesi, açlıktan ölecek durumda olması anlamına gelmektedir. Genelde açlığından dolayı zor koşullarda ve en temel gereksinimi besin olan kişiler için ”acından ölecek durumda” ifadesi kullanılır. Burada gerçek anlamda ölecek olmasından ziyade kişinin açlık nedeniyle çok kötü bir hale düşmesi anlatılır. Acından ölmek deyimi, kişinin acınacak durumda perişan olmasını belirtmek için de kullanılır ve bu yolla da söz konusu kişinin içinde bulunduğu vaziyetin kötü olduğu belirtilir.

Gerçekten de kişinin müşkülünde açlık önemli bir etkendir. Bir insanın hayatını en basit şekilde idame ettirebilmesi için yeme ve içme faaliyetlerini yeteri düzeyde yapması gerekmektedir. Kişi, şayet bunu yapamıyorsa en basit ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor demektir. Bu nedenle kişi, ”acından ölecek” duruma gelebilir ve hayatını idame ettirebilme ihtimalini düşünecek durumdadır. Her insan eşit şartlarda doğmadığı için açlık, belki de milyonlarca insan için ölümle eş değer anlamla olabiliyor. Kendisinden uzak durduğumuz zaman sinirlenebildiğimiz ve dikkatimizi toparlayamadığımız öğünlerimiz, kimileri için ölümü ötelemekle aynı anlama gelebiliyor. Velhasıl, Allah kimseyi ne kendisini ne de yakınlarını açlıkla imtihan etmesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.