Elin İyisi Evin Ayısı Ne Demek?

Başkalarına iyi kendi ailesine kötü davranan bireyler için kullanılan bir tabir olan “elin iyisi evin ayısı” deyimi, “ele yavuz eve domuz”, “eller iyisi evler ayısı” veya “ele gül bize diken” gibi çeşitli deyimlerle de aynı anlamlara gelir. 

Elin iyisi evin ayısı deyimi, kendi ailesine karşı kötü davranan fakat başkalarına karşı iyi davranan, özellikle aile reisi için kullanılan bir tabirdir. 

Burada eller için “iyi” olan kişi, ev için “ayı” yani kötü bir karakterdir. Toplumda söz konusu deyime konu olan kişiler, davranışlarında uyumsuz veya standartlı olan kişilerdir. 

Türk toplum yapısında, özellikle aile bağları güçlü olmayan bireylerde bu duygu daha fazla gelişmiştir. Kendisini ailesine kabul ettiremeyen ya da ailesine karşı herhangi bir şey hissetmeyen kişiler “elin iyisi evin ayısı” deyimine örnektir. 

Çeşitli sebeplerden dolayı kişiler bu tarz bir davranışın içine girebilirler. Burada makul birtakım nedenleri sıralamamız mümkün. Fakat makul olan sebeplerin birçoğu duygusal ve tamamen refleks gereği gerçekleşen tepkilerdir. Yani kişi, herhangi bir sebep yokken böyle bir davranış içinde olmaz. 

Kişinin böyle bir davranışta bulunmasının temel nedeni, geçmişte yaşadığı çeşitli anı veya olayla ilgilidir. Kendi ailesinden yeterince ilgi göremeyen bireyler, bu davranışı kendi ailelerine karşı da gösterirler. 

Aynı zamanda kişinin mutsuz bir evlilik yapması ya da gönülsüz birlikteliklerde böyle bir dışavurum ortaya çıkabilir. 

Tüm bu durumlar için atalarımız “elin iyisi evin ayısı” tabirini kullanmışlardır. Yine aynı şekilde şu deyim ve tabirler de aynı anlamlara gelir: 

1) Ele Yavuz Eve Domuz 

2) Eller İyisi Evler Ayısı

3) Ele Gül Bize Diken 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir