Deyimler ve Atasözleri

İnce Düşünmek Deyiminin Anlamı Nedir?

İnce düşünmek deyiminin anlamı nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca ince düşünmek deyiminden söz edeceğiz.

İnce Düşünmek Deyiminin Anlamı Nedir?

Herhangi bir konuda kişinin detaylıca ve etraflıca düşünüp kimseyi kırmamaya ve incitmemeye çalışması; ince eleyip sık dokuyarak bir yanlışlıktan kaçınması anlamlarına gelir. Söyleyeceği bir sözün ya da yapacağı bir işin öncesinde eyleminin doğuracağı getirileri düşünerek hareket eden kişiler için ”ince düşünmek” deyimi kullanılır. Ya da bir kişinin hoşuna gideceği bir işi nazik bir yolla yapmak, ima yoluyla belirtmek anlamlarına da gelmektedir. Örneğin sevdiği bir kişiye doğum günü hediyesi olarak onun için özel anlamı olan bir armağan seçmek, ince düşünmektir.

İnsanların yapacağı bir davranış bir başkası için kötü ve istenmeyen türden olabilir. Ya da bir sözüyle kişi, bir başkasının kalbini kırabilir. Bu gibi durumlarda bireylere düşen görev, yine bir deyimle açıklayacak olursak ince eleyip sık dokumaktır. Dobra olmakla kırıcı olmak arasında genellikle ihlal edilen ince bir çizgi vardır ve ince düşünmek bu çizginin hep gerisinde olmak anlamına gelir. İnce düşünmek, kaba insanların meziyeti değildir. Kaba insandan kastımız, konuşma biçimi itibariyle kaba olanlar değil elbette. Kabadan kast ettiğimiz, fikren kaba insanlardır ve bu insanlar, yapacağı işlerin bir adım ötesini düşünmez, sözlerinin hangi yöne çekileceği üzerinde kafa yormazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.