Futbolda Dörtlü Savunma Sistemi Nedir? 4’lü Savunma Nasıl Yapılır?

Futbolda dörtlü savunma nedir, 4’lü savunma sistemi nasıl yapılır? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak bazı önemli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca dörtlü savunma sisteminden söz edeceğiz. 

Dörtlü Savunma Sistemi Nedir? 

Genelde modern futbolun en çok tercih edilen savunma varyasyonlarından olan dörtlü savunma sistemi iki stoper ve iki bekten meydana gelir. 

İlginizi Çekebilir:  Spordan Önce mi Sonra mı Tartılmalı?

Savunma üzerine kurulu takımlarda sağ ve sol beklerin defansif özellikleri hücumcu özelliklerine ağır basar. Bekler yanlarında oynadıkları stoperlerin yardımcısı konumundadır. Ancak hücum oynayan takımlarda durum tam tersidir. Bekler daha çok oynadıkları tarafı kanat oyuncuları ile beraber paylaşırlar ve atağa beraber kalkarlar. 

İlginizi Çekebilir:  Sporcu Yumurta Sarısı Yer mi?

Dörtlü savunma sisteminde stoperleri tamamlayan ise öndeki bir ya da iki kişiden oluşan ön liberolardır. Ön liberolar zaman zaman ya da taktiğe göre sürekli olarak stoperlerin arasına girer ve defanstan topu çıkarır. Bu sayede takımda ayağı düzgün olan ön liberolar sayesinde pas organizasyonları sağlıklı bir şekilde yapılmış olur. 

İlginizi Çekebilir:  İkili Averaj ve Üçlü Averaj Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Dörtlü savunma sistemi 4-2-3-1, 4-4-2, 4-5-1, 4-4-1-1 şeklinde savunma ağırlıklı olabildiği gibi 4-3-3, 4-2-2-2, 4-1-3-2 şeklinde daha çok hücum ağırlıklı da olabilir. Günümüzde dörtlü savunma sisteminde göbekte oynayan stoperlerin ayağının düzgün olması, pasör özellikli olması beklenmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cuce