Deyimler ve Atasözleri

Acısını Çıkarmak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı

Acısını çıkarmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden ve bu kelimelerin cümle içi kullanımlarından ve cümle içi kullanımlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “acısını çıkarmak” tabirinden söz edeceğiz. 

Acısını Çıkarmak Nedir? 

Belirli bir nedenden dolayı yapılamayan bir şeyi daha sonra fazlasıyla yapmak anlamına gelir. Örneğin günlerdir zorunlu bir nedenden dolayı dışarı çıkamayan bir kişinin söz konusu bu zorunluluk hali ortadan kalkınca çıldırasıya gezip dolaşması acısını çıkarmak olarak değerlendirilebilir. 

Örneğin yıllık iznine çıkmak için uzun süre bekleyen bir beyaz yaka çalışanın yıllık izni için gittiği Marmaris’te tüm yılın yorgunluğunun acısını çıkarması da iyi bir örnek. 

Yani tabir genel olarak bir nedenden ötürü yapılamayan bir şeyi neden ortadan kalkınca aşırı olarak yapmaya başlamak anlamına gelmektedir. 

Acısını Çıkarmak Cümle İçi Kullanımı 

Hepsinin acısını birinden çıkarmak istiyor. Yoksa kadınlığı beş para etmeyecek. Âlüftede bu hakikî bir ihtirastır. Yutulan kumarbaz gibi, ki bir hamlede kaybettiklerini kazanmak ister. Bu tarafından kumarla fuhuşu kıyas edebiliriz. Bu mefkûresini kaybettiği gün âlüfte, pespayedir. Âlüftenin mefkûresi: intikam

Bir Akşamdı, Peyami Safa (Server Bedi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds