Teknoloji

Apple Marka Tarihçesi, Değeri Ve Ürünleri

Dünyada en çok tercih edilen ürünler sıralamasında marka değeri olarak, Apple markası 1.sırada gelmekte, Apple tarihçesi Steve Jobs ve arkadaşı Steve Wozniak‘ın teknolojiye olan merak ve ilgilerinden dolayı 1972 yılında Hawlett – Packard şirketinde işe başlamalarıyla başlar. Bu yıllarda ev yapımı bilgisayarlar için ikili çalışmalarına başladı.

Apple ‘ın kuruluşuna ve daha sonra bu kadar marka değeri olmasına neden olan en önemli etki bu ikilinin birbirini tamamlayarak çalışarak bu noktaya gelmesidir. Wozniak ‘ın bilgisayarla ilgisi üstün başarı, bilgisi ve yeteneği ile Jobs ‘un bilgisayarlara olan ilgisi ve pazarlama yeteneği önemli bir etken olmuştur.

Apple Şirketinin Kuruluşu

1976 yılında, Ron Wayne’ı aralarına alarak günümüzde dünyada üstün başarı ve performans gösteren Apple şirketi kuruldu. Ron Wayne aynı zamanda Apple şirketinin üçüncü kurucusudur. İlk bilgisayarları Mos 6502 İşlemci, Apple 1.‘dir. Apple 1 satışını gerçekleştirdikten sonra çalışmalarına hiç ara vermeden hızlı bir şekilde Apple 2’yi çıkartmışlardır. Bu başarılarını daha da üst seviyelere çıkartmak için, Apple 3 içinde çalışmalara başlayan ikili için oldukça hırslı ve azimli oldukları söylenir, çok büyük hedeflerle geliştirip Apple 3 markasını piyasaya sürmeye hazırlanırken beklenmedik bir tasarım hatasıyla karşılaşan ikili, Apple 3 ‘ ü geri almak durumunda kaldı. Bilgisayarlarda aşırı ısınma ve hasara neden olduğu görülmüş bunun üzerine ürünlerin geri çekilmesi kararını vermek durumunda kalmışlardır. Steve Jobs farklı bir karar vererek şirketin ticari yeterliliğine sahip bir yöneticiye ihtiyaç oldukları fikrini benimseyerek şirketin başına John Sculley geçirdi. İlk çevrimiçi Apple Store açıldı. 

Apple markasının en önemli adımı olan, 2007 ‘de İPhone piyasaya sürüldü. Bu tarih itibari ile Apple dünyada daha da ses getirerek teknoloji devi olmayı başarmış, bir kuruluştur. 

Apple Marka Değeri

Apple markası dünyada en bilinen markadır. Gösterilen başarı ve performans itibarı ile marka değerini oluşturmayı başarmıştır. Son yapılan Interbrand ’ın En İyi Küresel Markalar Raporu’na göre, Apple marka değeri bu yılda en değerli marka olmayı başarmakta, Apple bir kez daha bu önemli marka değeri sıralamasında ilk sırada yerini aldı. Aynı zamanda son 6 yıldır listenin en başında  olmaya devam etmiş bir markadır.

Apple ‘ın marka değeri yüzde 15 oranında artış göstermiş olup ve 2017 yılında 184.1 milyar dolar olan değeri 214. 5 milyar dolara yükselerek üstün bir artış göstermiştir. Kendine münhasır reklam çalışmaları ve estetik görünüm felsefesiyle rakiplerinden ayrılan bir şirket olmakta, tüketici elektroniği sektöründe benzersiz bir üne sahip olmuştur. Amerika Birleşik Devletlerinde birçok üniversite Apple bilgisayarlarını kullanır, bunun sebebi Apple markasının virüslere karşı eşsiz bir güvenlik donanımına sahip olmasıdır. 

Bu şirket ve marka, Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere kendi ürünlerini tüketen bir müşteri kitlesine sahip olmuştur. Böyle bir kitlenin yaratıcılığında şirketin tasarım odaklı olması ve 1980 ‘li yıllarda kullanmış olduğu reklamlar büyük bir ses getirmiş “Think Different “ (Farklı düşün) sloganınında etkisi oldukça büyüktür.

Apple Markasının Ürünleri

Apple ürünleri üstün performans ve ürün kalitesi bakımından oldukça donanımlı Profesyonel ürünlerdir. Apple markasının kullanıcılarına vermiş oldukları kalite ve hizmeti çok önemli, Apple markasının ürünleri; Mac, İPad, Touch, İPhone, Apple Watch, İPad, İPad Mini, Apple TV ürünleridir.  Apple markası yenilikçi ve gelişimci ruhuyla kullanıcılara profesyonel ürünler sunmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds