Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi

Adana Mülakatı Nedir? Önemi ve Sonuçları?

Adana mülakatı nedir, önemi ne? Daha önceki yazılarımızda çağdaş Türk ve Dünya tarihi ile ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Adana mülakatından söz edeceğiz.

Adana Mülakatı Nedir?

Adana mülakatı, İkinci Dünya Savaşı esnasında Türkiye adına önemli bir görüşmenin adıdır. Görüşmeye, Türkiye Cumhuriyetini temsilen İsmet İnönü; İngiltere’yi temsilen Başbakan Churchill katılmıştır. Görüşmenin amacı, Türkiye’ye İkinci Dünya Savaşı’nda Mihver Devletler safına katmaktır.

Görüşmede ayrıca Almanya karşısında başarı sağlanması adına Balkanlarda bir cephenin açılması gerektiği, bu sayede Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yayılmacı politikalarının da önüne geçilebileceği vurgulanmıştır. Bu ve takip eden görüşmelerde mihver devletler, Türkiye Cumhuriyeti’ni savaşa dahil etmek istese de İsmet İnönü’nün savaştan uzak durma siyasetini ısrarla sürdürmesi sonucu herhangi bir somut adım alamamışlardır. Türkiye Cumhuriyeti, savaşa sadece kâğıt üzerinde katılım göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi