AİHM Selahattin Demirtaş’ın Serbest Bırakılması Yönünde Karar Verdi

Kasım 2016’dan beri tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), serbest bırakılması yönünde karar verdi. AİHM, Kasım 2016’dan beri tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın siyasi nedenlerle tutuklu bulunduğuna vurgu yaparak Demirtaş’ın serbest kalması yönünde görüş bildirdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş‘ın gözaltı ve tutuklanma şartları hakkında geçtiğimiz sene açılan davayı bu sabah karara bağladı. Mahkeme, ”makul şüphe” üzerine göz altına alındığını kabul eden  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ayrıca yerel mahkemeler tarafından tutukluluk süresinin uzatılmasının meşru ve yeterli nedenlere istinaden yapılmadığı sonucuna da vardı.

Selahattin Demirtaş’ın bu sebeple Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki faaliyetlere katılmadığı da verilen kararlar arasında.  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Selahattin Demirtaş’ın anayasa referandumu ve Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanyaları döneminde tutuklu kalmasını ise ”özgür siyasi tartışma ortamı ve çoğulculuğu ihmal etmek” olarak tanımladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi öte yandan Selahattin Demirtaş’ın tutuklu kalmasındaki asıl nedeninin hukuki değil siyasi  olduğuna hükmetti.

Bu hükümden yola çıkan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ”Demirtaş tutuklu kaldığı sürece Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin sürekli ihlal ediliyor olacağını” kanısına vardı. Mahkeme Demirtaş’ın kısa sürede tahliye olmasını talep etti. Ayrıca verilen karar gereği Ankara’nın Demirtaş’a 10 bin Euro manevi tazminat, 15 bin Euro da mahkeme masrafı ödeyecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.