Suudi’lerin Türk Mallarını Boykot Kampanyası

Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki Cemal Kaşıkçı krizinin ardından ülkede Türk ve Türkiye nefreti de ciddi oranda artmış durumda. Suudi Arabistan vatandaşları sosyal medya kanalları üzerinden yapmış oldukları paylaşımlarla Türk mallarını boykot etme kararı aldı. Bunun yanında Türkiye’ye seyahat etme yasağının da desteklenmesine ilişkin pek çok görüş, sosyal medyada yer aldı. 

Suudi Arabistan ile Türkiye arasında yaşanan Cemal Kaşıkçı krizi, ekonomik boyutlara da ulaşmış durumda. Boykot edilen ürünler arasında Ülker, Pınar, Saray, Bifa gibi pek çok önemli marka da var. 

Yukarıda yer alan Twitte boykot edilen Türk malları, açıklamaları ile birlikte verilmiş. Suudi prensler de Türk mallarının boykot edilmesine ilişkin destek twitleri atıyor. 

İlginizi Çekebilir:  Kadıköy Nihat Işık İlkokulu’nu Basan AKP’lilerin Okulu Basıp Bir Kişiyi Bıçakladığı İddiası

Sosyal medyada ayrıca “düşman ülke” olarak belirtilen Türkiye, tarihsel nedenlerle de eleştirilmiş. Yaşanan krizin ekonomik yönünün iki ülke arasındaki ilişkileri nasıl ve ne yönde etkiliyeceği ise merak konusu. 

İstanbul’a Gelen Arapların Sayısı Yarım Milyondan Fazla 

İstanbul’a gelen turistlerin sayısı 2018 yılında toplamda 526.635 kişi olarak belirlenmiş. Bu oran diğer tüm milletlerle kıyaslandığında yüzde 5’lik bir dilime tekabül ediyor. Öte yandan geçtiğimiz senenin istatistiklerine bakıldığında (2017) Türkiye’ye gelen 651.170 Suudi Arabistan vatandaşı bulunuyor. Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri de 49 bin ve 59 bin ile listede yer alıyor. Kuveyt’ten Türkiye’ye gelen turistlerin sayısı ise 179.938. İstanbul’a turistik amaçlı gelenlerin milletler listesinde ilk sırada Almanya, ikinci sırada ise İran yer alıyor. 

İlginizi Çekebilir:  Akit’in Provakasyon Kokan Paylaşımı

Kaynak: http://www.istanbulkulturturizm.gov.tr/Eklenti/60752,eylul-2018doc.doc?0

https://www.tursab.org.tr/dosya/71/kitap1_71_5792164.xlsx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi