Aile Bakanlığının Hazırladığı Rapora Göre Türkiye’deki Kadın Profili

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin değişen kadın profilini ortaya çıkardı. Çıkarılan bu profilde ilginç rakamlar ve istatistikler var. Rapor, Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Hazırlanan rapora göre;

Kadınlar Erkeklere Göre Daha Uzun Yaşıyor

Hazırlanan raporda Türkiye’de ortalama yaşam süresinin 78 yıl olduğu belirtilmiş. Erkekler ortalaman 75,3 yıl ömür sürerken kadınlar 80,7 ile erkeklerden ortalama 5 sene daha fazla yaşıyor. Raporda aynı zamanda 2015 yılı ölüm oranlarına da yer verilmiş. Buna göre 2015 yılında ölüm oranı %3,6 artış göstermiş, ölenlerin 54,8’lik kısmını erkekler, %45,2’lik kısmını da kadınlar oluşturmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Mansur Yavaş: “Bir Elin Verdiğini Diğer El Görmeyecek, Bizim Yardım Anlayışımız Budur”

Okuryazar Kadın Nüfusu Oldukça Düşük

Türkiye’de okuryazar oranı her yıl artış göstermekteyken hala hedeflenen noktaya ulaşılmadığı gözlemlenmiştir. Son adrese dayalı nüfus sayımına göre Türkiye’de 2 milyon 664 bin 144 kişi okuma yazma bilmiyor. Bu oran içerisinden 2 milyon 191 bin 867’si kadın.

2 milyon 191 bin 867 okuma yazma bilmeyen kadınların, 1 milyon 717 kişi 50 yaş üstü, 76 bin 615 kişi 6-24 yaş arasında.

İlginizi Çekebilir:  Kadıköy Nihat Işık İlkokulu’nu Basan AKP’lilerin Okulu Basıp Bir Kişiyi Bıçakladığı İddiası

Akademide Kadınlar

Akademide kadınların oranı oldukça fazla. Doçent, profesör, araştırma görevlisi gibi kadrolarda %43’lük bir oran var ve bu oran çoğu ülkeden yüksek. Fakat bu iyi rakam, rektörlük gibi üst düzey kadrolarda hale erkek hegemonyasının devam etmesiyle gölgeleniyor.

İstihdamda Çarpıcı Rakamlar

Kadın istihdamı 2005 yılında %20,7 iken geçtiğimiz sene bu oran %32,5’e ulaştı. %55,4’lük oranla kadınlar en fazla hizmet sektöründe çalışıyor. Açıklanan rakamlarda kadınların %28,7’si tarım, %15,9’u sanayi sektöründe çalışıyor. Kayıt dışı tarımsal faaliyetlerde çalışanların %22’sini erkekler, %78’lik büyük bir oranı kadınlar oluşturuyor.

İlginizi Çekebilir:  Trump’tan Gözdağı: Türkiye’yi Mahvederiz

Kadın Şiddetinde Eğitim Faktörü

Aynı zamanda kadına yönelik şiddet analizlerine de yer verilen raporda 2014 yılı içerisinde yaşamının herhangi bir safhasında fiziksel bir şiddete maruz bırakılan kadınların oranı %36, duygusal şiddet yaşayan kadınların oranı %44, cinsel şiddete maruz kalan kadınların oranı %12 olarak belirtildi. Kentte fiziksel şiddet oranı %35 iken, kırda bu oran %37,5. Yaşadıkları fiziksel şiddet sonucunda yaralanan kadınların oranı yüzde %26 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi