AK Parti ve Süleymancılar Gerçeği

15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından Fethullahçı Terör Örgütü FETÖ ile mücadele daha da kapsamlı bir hale getirildi. Sadece FETÖ ile değil, aslında tüm cemaatler 15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından sorgulanmaya ve araştırılmaya başlandı. Bu potansiyel cemaatlerden en dikkat çekici ve akıllara gelen ilk isimse Süleymancılar adı ile bilinen Süleyman Efendi Cemaati’dir.

1957’de cemaatin önderi Süleyman Hilmi Tunahan’ın irtihali ile cemaat onun söylediklerinin izinden gitmiş ve giderek kurumsallaşmıştır. Günümüzde Süleymanlı Cemaati Türkiye’de en çok sözü geçen cemaatlerden biridir. Geçtiğimiz sene Aladağ’da kız öğrencilerin yurtta mahsur kalmaları ve feci şekilde can vermeleri ile cemaat iyiden iyiye eleştirilerin hedefi haline gelmiştir. Peki Süleymanlı Cemaatinin siyasetle ne gibi bir ilişkisi olabilir?

Süleymanlı Cemaatinin eski kanaat önderlerinden Kemal Kacar’ın milletvekili olduğu, halefi Ahmet Arif Denizolgun’un ise Anavatan Partisi’nin Ulaştırma Bakanı olarak bir dönem görev yaptığı bilinen bir gerçek.

Fakat Süleymanlı Cemaatinin siyasetle ilişkisi sadece bu kadardır. Onun dışında Süleymanlı Cemaatinin siyasetle en ufak bir alakası yoktur. Kaldı ki seçimler öncesi Süleymanlı Cemaatinin şu veya bu partiye kesinlikle oy vereceksiniz gibi bir zorlaması, propagandası olmamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Lenf Nedir? Lenf Bezleri Nelerdir?

Cemaatin eski kanaat önderi Ahmet Arif Denizolgun’un ağabeyi Mehmet Denizolgun, AKP’nin kurucu üyelerinden biridir. Cemaatin AKP’yle yakınlığı sadece bununla sınırlı kalmıştır.

Ancak 2002’de kurulan Adalet ve Kalkınma Partisi AKP ile cemaatin arası hiç iyi olmamıştır. Ortalıkta dolaşan Süleymanlı Cemaatine ait Kasımpaşa Yurdunun yıkılması, bu ilişkinin seyrini belirledi türünden yorumlar olsa da sadece bu sebep cemaat ile AK Parti arasındaki husumetin başlıca sebebi olamaz.

Aynı zamanda AK Parti’nin Süleymanlı Cemaati’ni hiç sevmediği de ortada. Kendisine sebebini bilmedikleri bir şeyden ötürü sevmeyen bir cemaat var karşılarında

Yeni kanaat önderi/lideri Alihan Kuriş ise cemaatin şimdilik başında bulunuyor. Son dönemlerde yurtdışına kaçtığı haberleri yer alsa da Alihan Kuriş, halen Ümraniye’de bulunan merkez kursta Cumartesi sohbetlerine devam etmektedir.

Cemaat, maddi kaynaklarını ise kurban ve kermeslerden elde ediyor. Bunun dışında yapılan yardımlar ve tebarru adı altında toplanan bağışlarla da cemaat kursları ekonomik açıdan kendi kendine yetebiliyor. Anadolu’daki kurslarda ise buğday, arpa, çavdar gibi tahıl ürünleri toplanarak un ya da paraya döndürülüyor.

İlginizi Çekebilir:  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Görevleri Nelerdir?

AKP’nin kontrol altına alamadığı cemaatler arasında yer alan Süleyman Efendi Cemaatine yakın zamanda Furkan Cemaatine yapıldığı gibi bir operasyon yapılabilir. Resmi olmayan rakamlara göre Süleyman Efendi Cemaatinin üyesi diğer cemaatlerle hemen hemen aynı.

Ehl-i sünnet ve’l cemaat itikadı üzerine amel eden Süleyman Efendi Cemaatinin bu zamana kadar sahip olduğu tek medya aracı dergi. Yedikıta, İnsan ve Hayat dergilerinin başka cemaatin herhangi bir medya ve propaganda aracı yok. Bu da cemaati en çok merak edilen cemaatler arasında olmasına ve en önemlisi asparagas haberlerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

AKP, din üzerinden siyasetini özellikle cemaatler üzerinden bugüne kadar profesyonelce yürüttü. Fakat 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde cemaatin daha önce olduğu gibi AKP’ye oy vermeyip, İyi Parti’ye oy talimatı vermesi AKP-Süleyman Efendi Cemaati arasındaki ilişkileri kopma noktasına getirdi.

İlginizi Çekebilir:  Anadolu Grubu Kimin? Sahibi Kim? Hangi Alanlarda Faaliyet Gösteriyor? Markaları ve Yan Kuruluşları

Cemaat arasında AKP sempatizanı olanların sayısı hayli fazla. Fakat bu kesim, “ihvan” adı verilen ve cemaate maddi destekte bulunan, cemaatle daha sonradan tanışan ya da cemaatin kurslarında okumayan insanlardan oluşuyor. İhvan dışındaki önemli bir kesim ise AKP karşıtı.

Özellikle Erdoğan’ın din üzerine olan söylemleri ile cemaatin görüşleri taban tabana zıt. Erdoğan’ın mezhepçiliği reddeden tavrı ve İslama bakışı ile cemaatin bakışının oldukça farklı olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan tıpkı diğer cemaatlerde olduğu gibi Süleyman Efendi Cemaatinin de AKP taraftarı olacağı tahmin ediliyordu. Fakat Süleyman Efendi Cemaati AKP kurulduğundan beri partiye oy atmamıştır.

Cemaat üyeleri arasındaki bağ ve cemaatin katı muhafazakar yapısı nedeniyle cemaat, çizgisini bozmadan ve ufak tavizler vererek bugüne kadar gelmiştir.

İlerleyen yıllarda cemaat ile AKP arasındaki ilişkiler nasıl seyreder bilinmez. Fakat ekonominin çalkantılı olduğu bu günlerde AKP’nin cemaatin üzerine gitmeye fırsatı yok. İlk fırsatta Süleyman Efendi Cemaatine operasyonlar yapılacaktır. O gün de biz burada olacağız.

Yorumlarınızı ve düşüncelerinizi bekliyoruz:

 

One thought on “AK Parti ve Süleymancılar Gerçeği

  • Kasım 2, 2019 tarihinde, saat 1:02 pm
    Permalink

    bir – iki yanlışlık var bilgilerde, ama genele bakarsak doğru denebilir. akp yolunu çizmiştir. bu topluluğunda bir çizgisi vardır. akp dini kullanmaktadır. dini dünya için kullananlara lanet vardır. uzatmaya gerek yoktur.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ko cucee sigara