Şehir Tarihi

‘Akaretler’ İsmi Nereden Geliyor?

İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde Şair Nedim ve Süleyman Seba Caddeleri’nin kesiştikleri noktada başlayan Akaretler semti, Beşiktaş ve Maçka arasında yer alan sıra ev grubu şeklinde inşa edilen ender semtlerden biridir. Semt, İstanbul’un en güzide yerlerinden birinde olmasıyla da ayrıca önemlidir. Peki bu güzide semtin hikayesi ne? Akaretler ismi nereden geliyor?

Ocak 1875’te İrade-i Hümayun’la yapımına başlanan Akaretler semtinde binaların temeli atılmış ve burada yapılacak olan binalardan gelecek gelirle de Aziziye Camii’nin yapılması planlanmıştı.

133 konuttan oluşan Akaretler semti, 1992 yılında çıkartılan kanun gereğince Apart-Otele dönüştürülmüş ve hasar gören yapıların restorasyonuna başlanmıştır.

“Akaret, kiraya verilerek gelir kazanılan ev, dükkan gibi konutlara denir. Sultan Abdulaziz Han tarafından Beşiktaş, Akaretler Yokuşu’nda yaptırılan binaların bir kısmı saray için çalışanlara tahsis edilmiş, geri kalanları ise Aziziye Camii’nin inşa edilebilmesi için kiraya verilmişti.”

Celile, Osman Balcıgil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds